Deelname van de schrijver dezes aan de wetenschappelijke dis cussies der conferentie viel in twee gedeelten uiteen, te weten de deelname aan de geofysische discussies in de Associatie voor Seismologie en Fysica van het binnenste der aarde waarbij voor hem de nadruk op het tweede onderwerp lag en de deelname aan verschillende secties van de Associatie voor Geodesie en wel aan de beraadslagingen, die de toepassing der zwaartekracht betroffen voor de bepaling van de absolute schietloodafwijking en van de vorm van de geoïde, aan die, welke de zwaartekrachtsmeting aanging in het bijzonder die op zee en aan die welke de zwaar tekrachtreducties betroffen. Al deze onderwerpen hangen met elkander samen, sommige ten nauwste, en het is te betreuren, dat het door het tegelijkertijd ver gaderen in verschillende lokalen niet mogelijk was alles ten volle mede te maken. Een nog meer dan thans reeds gebeurde gezamenlijk bijeenkomen kan hierin in de toekomst wellicht enige verbetering brengen, doch een volledige oplossing zal wel nimmer mogelijk zijn. In het bijzonder mag erop gewezen worden, dat het toepassen van de vergelijking van Stokes voor de gravimetrische geoïdebepaling en van de vergelijkingen voor de gravimetrische bepaling der ab solute schietloodafwijking het gewenst maakt kennis te nemen van de geofysische processen, die zwaartekrachtsanomalieën aan de aardoppervlakte veroorzaken, zodat men beter beoordelen kan tot welke fouten men komen kan, als men in de genoemde vergelijkingen de anomalieën in het gravimetrisch nog niet opgenomen gedeelte der aardoppervlakte noodgedwongen verwaarloost. Met deze kwes tie hangt ook samen, dat het gewenst is in die vergelijkingen de topografisch en isostatisch gereduceerde anomalieën in te voeren; dit is een kwestie, die in brede kringen nog onvoldoende ingezien wordt. De discussies van de Associatie voor Seismologie en Fysica van het binnenste der aarde over het onderwerp der eilandbogen (donder dagmiddag 28 juli) en het onderwerp van de inwendige constitutie van de aarde (vrijdagmorgen 5 augustus) werden volgens het pro gramma door professor Bei.oussow (USSR) en door schrijver dezes geleid, waarbij beiden ook aan de discussies deelnamen. Op 5 augustus hield schrijver dezes zelf een voordracht over: „Continental and Ocean-floor Topography; Mantle Convection- currents", die behandelde waarom wij moeten aannemen, dat er in het huidige tijdsgewricht convectiestromen in de aardmantel op treden die volgens een bolf unctie van de 5de orde over de mantel ver deeld zijn. De voordracht werd gevolgd door een levendige discussie. Met een korte vermelding, dat de schrijver zich in de geodetische secties steeds inzette voor het in de geodesie in het oog houden van de fysische achtergronden, die de toestand der aarde en haar vorm beheersen en het in dit verband beschouwen van de topografisch en isostatisch gereduceerde zwaartekrachtsanomalieën als veroorzaakt 204

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 14