nog niet definitief gepubliceerde, studie over de ontwikkeling van de topografie van de aarde in bolfuncties tot en met de 31e orde, op voorstel van Vening Meinesz voor geofysische onderzoekingen in samenwerking met het laboratorium voor Geodesie te Delft en het Mathematisch Centrum te Amsterdam, verricht. In verband met de steeds meer toegepaste ontwikkeling van de zwaartekrachts anomalieën in bolfuncties en het verband tussen de topografie en de met de vrije lucht reductie berekende zwaartekrachtsano malieën, bleek hiervoor van vele zijden belangstelling te bestaan. G. J. Bruins Naar aanleiding van bovenstaande rapporten wordt ook de aan dacht gevestigd op het door Prof. Dr.-Ing. W. Grossmann uitge geven „Sonderheft 10" van het „Zeitschrift für Vermessungswesen", waarin in een rapport van 55 pagina's een uitvoerig verslag van het congres is samengevat. In het bijzonder schenkt Prof. Grossmann in dit rapport aandacht aan de organisatie van de Association Internationale de Géodésie en van haar permanente commissies en studiegroepen. G. J. B. Litteratuuroverzicht D. de Groot, Goniometrische tafels in tien decimalen voor de sexagesimale en de decimale verdeling. 40 blz., 33 x22 cm. Uitgave van de Rijkscommissie voor Geodesie te Delft, Kanaal- weg 4. Prijs 5,—. Met zeer veel genoegen bespreek ik hier de bovengenoemde gonio metrische tafels waarvan, ter bevordering van een zo algemeen mogelijk gebruik, de verklarende tekst en het voorwoord van Prof. Roelofs niet alleen in het Nederlands is gepubliceerd maar eveneens in het Engels, Spaans, Frans en Duits. Ik doe dat met des te meer genoegen omdat door het verschijnen van de tafels het werk dat De Groot reeds vele jaren geleden voltooide thans zijn bekroning heeft gevonden. Gedurende de 12 jaren dat ze in manuscript in het Laboratorium voor Geodesie aanwezig waren, hebben velen ze in de praktijk kunnen gebruiken; ze bleken zo goed te voldoen dat ze in een zeer fraaie vorm in druk zijn verschenen, nadat ze in 16 decimalen waren nagerekend door de elektronische rekenautomaat van de Technische Hogeschool te Delft. Het mag hier wel eens worden gezegd dat De Groot in zijn manuscript nergens een reken fout heeft gemaakt. Slechts op die plaatsen waar de 11de en 12de decimaal samen het getal 49, 50 of 51 vormen kwamen wel eens afrondingsfoutjes in zijn werk voor. De sexagesimale tafel, ter onderscheiding van de decimale op groen papier gedrukt, geeft, met intervallen van 5', de sinus en 222

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 32