273 belang, dat gebaat is door een overal gelijke rechtsbedeling, in enkele gevallen het privébelang van een enkeling te laten over heersen door dit algemeen belang. Waarbij nog opgemerkt moet worden dat ten aanzien van de grenslijnen op de kadastrale kaart de geciteerde uitspraak van Naber niet met de feitelijke bestaande toestand strookt. Alle lijnen op die kaart die grenzen voorstellen, zijn de afbeel dingen van iets dat bij de opmeting op het terrein aanwezig was en aan de metende ambtenaar als een grens is aangewezen. Dit aan wijzen blijkt niet uit een akte, maar wordt op de veldwerken (de cijfergegevens van de opmeting) vermeld. Terwijl verder van elke meting de eigenaren een kennisgeving krijgen met gelegenheid om te reclameren als ze het met die meting niet eens zijn. Voor zover nog op de kaarten grenslijnen voorkomen, afkomstig van de oorspronkelijke kaartering van 1832, ontbreken veelal de cijfer gegevens, maar er is gebleken dat ook toen de eigenaren bij de metingen zijn gehoord en in elk geval vóór de definitieve vast stelling van de plans gelegenheid kregen om één en ander te bezien en casu quo te reclameren. Zodat de invoering van de rechtskracht zonder voorafgaande juridische vastlegging als daarjuist aanbevolen waarschijnlijk niet al te veel kwalijke gevolgen voor een enkeling zal hebben. Alleen moet wel worden gewezen op het feit dat op de kadastrale plans een onbekend aantal perceelgrenzen voorkomt, die niet zijn rechtsgrenzen, maar zgn. cultuurgrenzen die op de plans zijn ge bracht terwille van de heffing der grondbelasting. Zodat het kan voorkomen, dat een aantal aan elkaar grenzende kadastrale per celen aan dezelfde eigenaar toebehoort, die dus die cultuurgrenzen naar zijn behoefte op het terrein kan verleggen, zonder dat de kaart ermede in overeenstemming wordt gebracht. En naar bij onderzoek van de jurisprudentie over grensgeschillen is gebleken, geven juist die cultuurgrenzen vaak aanleiding tot latere grensgeschillen, omdat ze op een gegeven moment zonder terreinonderzoek door de landmeter, door gebruik in een akte tot afscheiding van rechten worden gemaakt, terwijl het perceel dat men wil overdragen anders is begrensd. Op deze kwalijke gevolgen van het bestaan van de cultuur grenzen op de kaart is reeds dikwijls in woord en geschrift gewezen, maar dit heeft geen ander resultaat gehad dan dat misschien de ogen voor die gevolgen zijn geopend. Zoals bekend is ook ondanks alle publikaties over het wets ontwerp op de grensregeling van het tot stand komen van wettelijke maatregelen geen sprake, waarschijnlijk wel in hoofdzaak omdat de direct-belanghebbenden, de grondeigenaren en de hypotheek houders, niet in beweging konden worden gebracht om als pressure- group deze betrekkelijk eenvoudige maatregel van de wetgever af te dwingen. Zijn de vooruitzichten thans gunstiger om wel een ander resultaat

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 15