en ook voor gehele omwisseling van kavels. Het zal de plaatselijke commissie dus vaak niet gelukken op die wijze overeenstemming te bereiken en dan wordt de zaak overgedragen aan de rechter commissaris. Deze tracht op zijn beurt te bemiddelen, maar heeft nu natuurlijk ook de instemming van de plaatselijke commissie nodig. Blijven er bezwaren over, dan verwijst hij deze zaken naar een door hem te bepalen zitting van de rechtbank en doet aan haar, na de kavelin deling te hebben vastgesteld, een proces-verbaal van het door hem verhandelde toekomen. De rechter-commissaris heeft een bemid delende rol, maar verder is zijn inschakeling belangrijk vanwege de goede juridische voorbereiding voor de behandeling door de recht bank. Zijn er geen bezwaren ingediend of bereikt de plaatselijke com missie daarovei met belanghebbenden overeenstemming, dan staat het plan vast en is er geen taak voor de rechter-commissaris, noch voor de rechtbank. Bereikt de rechter-commissaris overeenstem ming, dan behoeft eveneens de rechtbank niet in het geweer te komen. Y X 24 Ik schreef hiervoor, dat de rechter-commissaris alleen kan be middelen; dat was vóór 1938 zeker het geval, maar toen heeft hij er in feite een rechtsprekende taak bij gekregen, want zo moet het vaststellen van de kavelindeling toch worden opgevat. Het is nu interessant te zien wat de praktijk hiervan heeft opgeleverd, de praktijk die ondanks de wet veelal de weg weet te vinden voor redelijke oplossingen. Kort na 1938 deed zich al het geval voor dat een wijziging van de kavelindeling de beste manier was om een bezwaar op te lossen maar dit leek met de nieuwe bepaling niet te verwezenlijken daar derden niet wilden meewerken. Ik weet niet, waar het is geweest en wie zo slim was de methode uit te denken, die het wél mogelijk maakte en welke methode, gezien ook de rechterlijke uitspraken opgenomen in nr. 101 van de editie Schuurman Jordens (Ruil- 276 HOOFDWEG 2A- 25 HOOFDWEG p/i 2A? D 2Ub 0 2UC 25° 25b E

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 18