palingen kan steunen. Nog beter is het de bewuste alinea geheel te schrappen en de rechtbank weer de bevoegdheid te geven zo nodig wijzingen in het plan van toedeling aan te brengen, zoals ze nu ook doet en gelijk vóór 1938 geschiedde. De goede praktijk heeft zich niet laten veranderen. Als de zogenaamde beslissing voor de rechter commissaris dan teruggebracht wordt tot een advies behoeft er geen verwrongen wetstoepassing meer plaats te vinden en kan er weer volledig recht worden gedaan. Mr. ir. C. G. VAN HULS, Enige fiscale aspecten van de ruilverkavelings-overeenkomst Ingevolge artikel 2 van de Ruilverkavelingswet 1954 geschiedt ruilverkaveling uit kracht van een overeenkomst of uit kracht van de wet ter behartiging van de belangen van land-, tuin-, bosbouw of veehouderij. In de toelichting op deze wet, gegeven door Prof. Mr. Ph. A. N. Houwing l), zegt deze aan het slot van aantekening 53„De ruilverkavelingsovereenkomst als in de wet geregeld komt maar zelden voor". Toch is mij gebleken dat van dit middel om tot ruilverkaveling te geraken de laatste jaren meer gebruik wordt gemaakt dan de uitspraak van Prof. Houwing zou doen ver moeden. Daartoe heeft naar ik mag aannemen in niet geringe mate bijgedragen de propaganda die de laatste tijd wordt gevoerd om de overeenkomst, de vrijwillige ruilverkaveling dus, meer ingang te doen vinden. Zelfs in de gevallen dat van een toekomstige ruilverkaveling in de ware zin des woords geen sprake is, doch het slechts in de bedoeling van een klein groepje eigenaren ligt onder ling te ruilen teneinde een doelmatiger ligging van hun grondbezit te verkrijgen, wordt gebruikmaking van de ruilverkavelings overeenkomst aanbevolen en gestimuleerd. Wat is het voordeel van een dergelijke overeenkomst, waaraan twee in de openbare registers over te schrijven notariële akten te pas komen, boven de gewone ruilovereenkomst, waarvoor de be middeling van de notaris hoogstens eenmaal behoeft te worden ingeroepen Dat voordeel schuilt in artikel 7 van de wet, dat als volgt luidt: „Een beding in de overeenkomst, waarbij de be palingen van de derde titel toepasselijk worden verklaard, treedt slechts in werking, indien en voor zover het door Onze Minister, de centrale commissie gehoord, is goedgekeurd. Aan de goedkeuring kunnen voorwaarden worden verbonden". De betekenis van dit 278 Hypotheekbewaarder te Leeuwarden: 1) Tekst met toelichting zijn opgenomen in het boekwerk Grond- en Pachtzaken (Deel IV van de serie Juridische Bibliotheek, uitgave AE. E. Kluwer, Deventer).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 20