De hier gegeven motivering mag zwak genoemd worden en wel om de volgende redenen. In de eerste plaats, heeft de Staatssecretaris hier slechts één van de functies van de beëdigd commies op het oog en wel speciaal die functie, die met zijn beëdigd zijn niets te maken heeft. Over zijn functie van vervanger van de bewaarder zwijgt de memorie. Een wijziging van een tarief kan n.h.v. geen invloed uitoefenen op de wijze waarop een functionaris tijdelijk vervangen moet worden. Zolang de wet de functie van beëdigd commies in de betekenis van tijdelijk vervanger erkent, behoudt de beëdigd klerk zijn bestaansrecht. Niettemin is met deze argumentering wel de kern van het probleem benaderd. Het gaat er uiteindelijk niet om de beëdigd commies zijn hoedanigheid van tijdelijk vervanger van de be waarder te ontnemen, doch wel om een zuiver ambtelijke organisatie te bevrijden van een haar wezensvreemd element, van een ambtenaar, wiens hoofdtaak op niet-ambtelijk terrein ligt. Ook in dit geval zijn de argumenten niet overtuigend. Uit het antwoord kan immers worden afgeleid, dat de nevenfunctie (het optreden namens het publiek) uitsluitend bestaat in het nemen van hypothecaire inzagen (waarvan dan meestal een schriftelijke opgave wordt verstrekt). Maar dat zijn niet ambtelijke taak een veel uitgebreider gebied beslaat, moge blijken uit de brief, waarmee de Broederschappen der Notarissen en Candidaat-notarissen zich op 20 december 1960 richtten tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal1), waaruit we het volgende aanhalen: 283 rekening brengt. Voor deze mededelingen is de Staat uiteraard niet aansprakelijk. Na de voorgestelde wijziging van de Zegelwet kunnen alle gevraagde schriftelijke gegevens rechtstreeks door de bewaarder op ondertekende formulieren worden verstrekt aan het publiek. Tussen komst van de beëdigd klerk is dan overbodig geworden. Men heeft wel doen voorkomen of de huidige taak van de beëdigd klerk uitsluitend bestaat in het vlot verstrekken van de voorlopige recherche, welke de inleiding vormt voor de behandeling op het notaris kantoor van een transport of een hypotheek en dat die taak dus zou vervallen, indien slechts een vereenvoudigd ambtelijk formulier voor het verstrekken van recherche wordt ingevoerd. In de eerste plaats bestaat dit ambtelijk formulier in feite thans ook reeds in de vorm van het getuigschrift van (on)bezwaardheid, waarbij het invullen in de gedrukte tekst met de pen of de schrijfmachine van de begeerde gegevens zeker niet te veel tijd zal vergen. Toch wordt deze ambtelijke weg in de praktijk niet gevolgd, omdat de door de beëdigd klerk verstrekte informele gegevens een vlottere afdoening waarborgen. Doch en dit wordt door hen, die als middel tot de opheffing van het instituut van de beëdigd klerk, de invoering van een vereenvoudigd recherche formulier voorstaan, geheel uit het oog verloren de diensten van de beëdigd klerk blijven niet tot het verstrekken van die eerste 1) W.P.N.R. 4661, blz. 42 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 25