Na lezing van de hier gegeven opsomming van diensten, welke door de beëdigd commies de notaris (en ook anderen) worden be wezen, moet men wel tot de conclusie komen, dat ze meer in houden dan het enkel opgeven van een eventuele hypothecaire bezwaardheid en dat door alleen een voorziening te treffen m.b.t. het afgeven van getuigschriften van bezwaardheid (of onbe zwaardheid), men de notaris lang niet aan zijn trekken doet komen. Indien het dan ook tot afschaffing van deze niet-ambtelijke functie van de beëdigd commies zou komen en diens taak formeel door de bewaarder zou worden overgenomen, dan zullen laatstgenoemde functionarissen in ieder geval nadere instructies moeten worden verstrekt omtrent alle verrichtingen welke niet met name in de wet zijn genoemd. Dat hierin niet voorzien kan worden, door het enkel tarifiëren van die nieuwe verrichtingen ligt naar ik meen wel 284 voorlopige recherche beperkt. Zijn diensten omvatten een veel breder terrein, welke van de alleen-ambtenaar niet verwacht kunnen worden. Het is in de notariële praktijk een gebruikelijke methode om op de dag van het passeren van de akte van transport of van hypotheek van de beëdigd klerk een z.g. herinzage te vragen, welke dan per telefoon of telegram, zo dicht mogelijk aan het daarvoor vastgestelde uur voorafgaande, wordt verstrekt. De beëdigd klerk ziet voor de notaris titels in en meldt hem de bijzondere bepalingen en de vermelding van kwijting voor de koopsom of afstand van het recht op ontbinding, mogelijkerwijs voortvloeiende uit het bepaalde bij de artikelen 1302 en 1303 van het Burgerlijk Wet boek; hij attendeert op eventuele fouten in die titels; hij zorgt desgewenst voor het doen vervaardigen van de na afloop van de behandeling verlangde stukken zonder dat hem dit voor elke zaak afzonderlijk opnieuw wordt opgedragen; hij zendt de stukken toe en verrekent de kosten, veelal in rekening courant; hij verleent elke informatie in de kortst mogelijke tijd, waarbij de notaris of andere aanvrager belang heeft. Voor de notarissen, op wier standplaats geen hypotheekkantoor gevestigd is, klemt dit alles nog meer, doch ook voor de notarissen die ter plaatse een hypotheekkantoor kunnen raadplegen, zijn de werk zaamheden van de beëdigd klerk onontbeerlijk. Gedeeltelijk zullen deze werkzaamheden in kantoortijd worden ver richt. Dit kan ook niet anders, omdat de zuiver ambtelijke en buiten- ambtelijke werkzaamheden hier volkomen met elkander verweven zijn. Vast staat echter, dat ook een zeer groot gedeelte van die werk zaamheden buiten kantoortijd wordt verricht en dat in veel avonduren op het kantoor of thuis het vereiste werk wordt verzet, werk waarmede het publiek in hoge mate wordt gediend, waarvoor aan degenen, die dit werk verrichten, zeker een redelijke extra beloning toekomt en dat niet door anderen, die niet tevens op het hypotheekkantoor zelf werk zaam zijn, op dezelfde efficiënte wijze kan worden verricht. Een deel van dit werk is in zuiver ambtelijke sfeer niet te verrichten en voor zover zulks wel mogelijk zou zijn, zou het ongetwijfeld een aanzienlijke uitbreiding van personeel op het hypotheekkantoor ver eisen. Hierbij kan ook de psychologische factor niet worden genegeerd, dat hij, die onder zijn verantwoordelijkheid en krachtens een persoonlijk tot hem gerichte opdracht werkt, tot grotere arbeidsprestatie in staat is dan degeen, die geen eigen verantwoordelijkheid draagt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 26