28 7 woningen (tevens ter vervanging van krotten), toekenning van leningen voor bovengenoemd doel, verkoop van kleine land eigendommen, bodemverbeteringswerken en tenslotte ruilver kaveling. Voorwaar geen geringe opgave. De verrichtingen van de N.M. worden geregeld door de Wet van 15 april 1949, die haar toestaat voor het bereiken van de gestelde doelen leningen te sluiten. De woningbouw ten plattelande vraagt veel van haar inspanning niet alleen de minvermogende landbouwers profiteren hiervan, ook de mijnwerkers worden aan behoorlijke woningen geholpen in een omgeving waar daglicht en lucht ten volle kunnen toetreden. Ons interesseert natuurlijk allereerst de ruilverkavelingsactiviteit. De Belgische landbouw worstelt met dezelfde problemen als de onze snel afnemende landbouwende bevolking, onvoldoende produktiviteit door onvoldoende externe produktieomstandigheden enz. en men tracht hierin verbetering te brengen door wat de Belgen noemen landaanwinning en ruilverkaveling. (Onder ruil verkaveling verstaat men in België nog het samenvoegen van percelen, terwijl grondverbetering, bedrijfsvergroting, boerderij verplaatsing e.d. onder het begrip landaanwinning vallen.) De N.M. geeft op, dat 58 ruilverkavelingen met een totale oppervlakte van 54555 ha in onderzoek (voorbereiding) zijn, terwijl 23 verkavelingen, tezamen groot 11711 ha momenteel worden uitgevoerd. Na een stemming, waaraan eigenaren en pachters deelnemen, is een ruilverkaveling aangenomen, wanneer de meerderheid van eigenaren en pachters, tevens bezittende de meerderheid van de grond voorstemt. De ruilverkaveling wordt uitgevoerd door een Comité bestaande uit ambtenaren en vertegenwoordigers van de eigenaren en de pachters. Voorzitter is een ambtenaar van het Ministerie van Landbouw. Het secretariaat wordt gevoerd door de N.M. die daarvoor een landbouwkundig ingenieur en een land meter beschikbaar stelt. In het verslag wordt één voorbeeld van een ruilverkaveling gegeven. (Arbre-bij-Aat.) De totale oppervlakte was 224 ha, het aantal eigenaren 109, het aantal gebruikers 53. De gemiddelde oppervlakte van een eigendomsperceel in de oude toestand was 1,12 ha en in de nieuwe toestand 1,30 ha. Geen wonder dat de weglengte per ha 47 m is. (Alle wegen zijn verhard.) Over ontwate ring wordt niet gesproken. De duur van het werk is ruim twee jaar. Zoals de N.M. zelf aangeeft heeft men nog een grote achterstand op Nederland. De bijlagen geven een overzicht van de financiële positie van de N.M. Voor de belangstellende lezer geeft het verslag een duidelijk overzicht van hetgeen de Belgen op landbouwgebied doen. Zij hebben daarmede de allereerste stappen gezet. Moge het hun ge geven zijn snel goede resultaten te bereiken. A. G.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 29