338 de fraaie artikelen van I. Boer Hzn.), zonder daarbij wrevel op te wekken bij een der betrokken groepen lijkt thans tot de onmoge lijkheden te behoren. Het gevolg is dat er geleidelijk twee kampen zijn ontstaan, dat van de juridisch-administratieve ambtenaar en dat van de technisch (-administratieve) ambtenaar. Wat van uit het ene kamp wordt beweerd, schijnt onvermijdelijk de vertegen woordigers van het andere te moeten irriteren, zodat de laatsten er weer toekomen een aanval te doen op het eerste. Men is geneigd zijn ogen en oren te sluiten voor alles wat niet overeenstemt met eigen inzichten. Wat is hiervan de oorzaak Misschien is een der oorzaken de onrust in de maatschappij, waarin een ieder meent dat hij zich moet haasten, en daardoor zichzelf geen tijd gunt om zich in te laten met problemen, door anderen gesteld. Naar mijn overtuiging is er echter nog een oorzaak aan te wijzen, een oorzaak die eveneens verband houdt met de tijdgeest. Deze oorzaak zonder meer aan te wijzen is niet wel mogelijk. Daaraan zou in het onder havige geval een uitvoerige beschouwing over de bestaande organi satie vooraf moeten gaan. We zullen er daarom eerst op terug kunnen komen in de loop van onze verhandeling, die niet zozeer gericht is op het opsporen van de oorzaken, die tot de misvattingen aanleiding gaven, doch veeleer ten doel heeft partijen dichter tot elkaar te brengen. Want uiteindelijk ligt het in mijn bedoeling, uitgaande van de bestaande situatie, de verhouding kadaster hypotheken nader te ontleden, na te gaan in hoeverre beide insti tuten met elkaar verweven zijn, welke verschilpunten ze vertonen, hoe sterk de band tussen beide is, of die band versteviging behoeft en in hoeverre ze gereorganiseerd moeten worden, teneinde te geraken tot een harmonische en doelmatige inrichting van de grondadministratie. Maar alvorens hiertoe over te gaan, is het wenselijk vooraf vast te stellen wat de betekenis is van de verschillende woorden en begrippen waarvan we hierna herhaaldelijk gebruik zullen moeten maken om onze gedachten weer te geven, zulks ter voorkoming van het langs-elkaar-heen-praten, hetgeen meestal aanleiding geeft tot misverstand. Eerst als de lezer zich heeft kunnen over tuigen van de betekenis, door de schrijver aan een bepaald woord of begrip toegekend, zal hij (ook al heeft hij daaromtrent een andere mening) de schrijver in zijn betoog kunnen volgen en hem niet onmiddellijk een foutieve interpretatie aanwrijven. De woorden en begrippen die allereerst om nadere precisering vragen zijn naar onze mening „kadaster" en „hypotheken". (Wordt vervolgd)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 28