347 Tabel i. De bedrijfsgrootte-striictimr 2.2. Het aantal kavels per bedrijf De bedrijven beschikken over grasland- en bouwlandgronden. Het bouwland bestaat ten dele uit de van oudsher in gebruik zijnde veldgronden en ten dele uit ontginningsgronden. Het grasland, de veldgronden en de ontginningsgronden zijn als gevolg van hun verschillen in landbouwkundige waardering en het dienaangaande bepaalde in de ruilverkavelingswet, onderling niet uitruilbaar. Dit betekent dat in het algemeen het gebruik van een bedrijf in minimaal 3 kavels kan worden samengevoegd. Een bedrijf zal na ruilverkaveling over een graslandkavel en twee bouwlandkavels moeten beschikken. Het percentage grasland in Noord-Limburg is ca. 30 Derhalve mag worden gerekend met een kavelgrootte, die gelijk is aan éénderde van de bedrijfsgrootte, indien wordt aangenomen dat de bedrijven even veel veldgrond als ontginningsgrond in gebruik hebben. 2.3. De percelering binnen de kavels In verband met het bouwplan moet een bedrijf over zes bouwland percelen beschikken, hetgeen overeenkomt met drie percelen per bouwlandkavel De bouwlandkavels worden overlangs in drie percelen verdeeld. Andere perceleringen zouden een, in verhouding tot de bedrijfsoppervlakte, enorme lengte aan bedrijfswegen vragen en zijn uit dien hoofde minder gewenst. Bij een overlangse perceels indeling van de kavel valt de ontsluiting van de percelen samen met de ontsluiting van de kavel, bedrijfswegen zijn dus overbodig. 2.4. Perceelsvorm en exploitatiekosten De exploitatiekosten inclusief randverliezen zijn bepalend voor de vorm van een bouwlandperceel. Deze vorm moet rechthoekig zijn en de problematiek gaat derhalve over de juiste lengten en breedten (Hellinga en Maris, 1953; Righolt, 1959). Het verband dat tussen de grootheden bestaat wordt weer gegeven door de volgende formule: Percentage cultuur Grootteklasse Percentage bedrijven grond per ha per grootte-klasse grootte-klasse 1— 3 /o 19 5 3— 5 19 10 5— 7 19 15 710 17 20 10—15 16 25 i5—25 10 25

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 37