3ÖI beschikbare vaklieden', daarnaast van de technische methoden en van de ontwikkeling der bevolking. De jaarlijkse produktie was meer dan 60 000 ha, in 1959 zelfs 66 480 ha. Hoewel de terreinen moeilijker worden is het gewenst dit tempo te handhaven, daar nog 2,3 miljoen ha behoefte heeft aan ruilverkaveling. Versnelling werd mogelijk door: 1. Wettelijke bepalingen voor eenvoudiger methoden (1949: Bayerische Arrondierungsgesetz)tot i960 werd 80 000 ha aldus behandeld. Nu loopt het aantal hectaren terug, omdat de land bouwers een normale ruilverkaveling verkiezen. 2. Herorganisatie van de dienst, vooral door uitbreiding van per soneel; 1945: 242 ambtenaren, in i960: 1347. Streefgetal: 1800. Daarnaast bouw van nieuwe bureaus. Verschuiving van werkzaamheden van hoger naar lager personeel. Daardoor kunnen de landmeters meer blokken in bewerking nemen. 3. Rationalisatie van de werkzaamheden op kantoor en in het terrein (ook de uitvoering der werken gebeurt in Beieren door de ruilverkavelingsdienst) Het gebruik van Zuse-rekenmachines, automatische coördinato- graaf, moderne reproduktie-apparatuur en de toepassing van foto- grammetrie en het ponskaartensysteem hebben ertoe bijgedragen dat de dienst de hiervoor genoemde prestatie kon bereiken onder de krachtige, doelbewuste leiding van Prof. Dr. Gamperl. Uit een statistiek blijkt dat door nog geen 2 van de recht hebbenden bezwaren zijn ingediend tegen het plan van toedeling. De uitvoeringskosten in 1959 (totaal 82,4 miljoen DM) bedroegen voor 2/3 van de behandelde oppervlakte gemiddeld DM 830. per ha, voor de rest gemiddeld DM 1500.per ha. De verkaveling van wijnbergen (in 1959: 76 ha) kostte DM 18000.per ha. Over het algemeen worden dus geen kostbare werken uitgevoerd. Uit enige bijgevoegde kaartjes blijkt de ontwikkeling in het tijdperk 1945-1960 in de verschillende „Regierungsbezirke". Lezing van dit korte verslag van een grootse prestatie wordt ten zeerste aanbevolen. Bij de beoordeling van de getallen houde men er rekening mee dat voorbereiding en uitvoering in Beieren in één hand zijn. Prof. ir. G. F. Witt Jaarverslag 1960 Centrale Cultuurtechnische Commissie - Cultuurtechnische Dienst Herverkavelingscommissie Zee land -Herverkavelingscommissie Walcheren Stichting Beheer Landbouwgronden In het „Woord vooraf" wordt geconstateerd dat i960 een jubi leumjaar was voor de Centrale Cultuurtechnische Commissie (C.C.C.) en de Cultuurtechnische Dienst (C.T.D.), die 25 jaar bestonden en de kadastrale Ruilverkavelingsdienst (Rvkdienst) die 35 jaar werkzaam was.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 51