363 schattingsmethode grote bezwaren, vooral van praktische aard, kleefden. De op blz. 9 vermelde bezinning kan leiden tot een een voudige en billijke schattingsmethode, die voor iedereen begrijpelijk en hanteerbaar is. Hoofdstuk 2, Kadaster en ruilverkaveling, geeft een korte beschrijving van het ontstaan en de taak van het kadaster en zijn band met de ruilverkaveling. De verschillende kadastrale diensten worden genoemd. Blijkt uit hoofdstuk 2 niets van een band tussen het kadaster en Delft (Technische Hogeschool), in het derde hoofdstuk worden onder Bijzondere Onderwerpen een groot aantal activiteiten van Wageningen t.b.v. cultuurtechnische werken vermeld. Research van Wageningsche instituten, onderzoek t.b.v. de voorbereiding door cultuurtechnische maatschappijen en ingenieursbureaus en onderzoek in eigen dienst vinden plaats. Behalve aan het onderzoek worden in dit hoofdstuk beschouwingen gewijd aan de ruilverkave ling in de tuinbouw (kosten ca. f 7500.per ha), de ruimtelijke ordening, de landschapsverzorging, recreatie en natuurbescherming, waterbouw, wegenbouw, boerderijenbouw, werkgelegenheid en voorlichting. De verslagen van de stand der werkzaamheden in de provincies zijn opgenomen in hoofdstuk 4: „Het werk in de provincies". De inhoud van deze verslagen geeft op duidelijke wijze weer hoe de moderne ruilverkavelingsideeën in de praktijk tot uitvoering worden gebracht. Zie bijv. de beschrijving van de grote structuurverbetering op het platteland in het blok Noordwolde (blz. 49). De kaartjes, weergevende de oude en de nieuwe toestand, zijn in vergelijking met die in vorige verslagen duidelijker leesbaar geworden nu, in plaats van groen, de rode kleur is gebruikt. Het laatste (5e) hoofdstuk is getiteld „Stichting Beheer Land bouwgronden". De aankoop van gronden op de vrije markt bleef ongeveer op hetzelfde peil. De vrees bestaat echter, dat het in de toekomst moeilijker zal worden op deze wijze grond te verkrijgen. Vooral in Noord-Brabant en Limburg is dit reeds duidelijk merk baar; o.m. is dit het gevolg van het verschil in grondprijs met die in België en Duitsland en van de grote agrarische bevolkingsdruk. In het midden, oosten en in toenemende mate in het noorden van het land hebben de activiteiten van de S.B.L. het meeste succes; vooral indien, na de stemming, bij het opheffen van bedrijven een beëindigingsvergoeding kan worden uitgekeerd. Nu de gronden in de Noordoostpolder zijn uitgegeven is de mi gratie naar domeingronden vrijwel beëindigd. Het wachten is nu op de uitgifte van bedrijven in Oost-Flevoland. Het is jammer dat deze wijze van grondverkrijging voorlopig niet meer mogelijk is, daar de bedrijfsvergroting thans een van de onmisbare middelen is om een ruilverkaveling te doen slagen. In deze bespreking is vooral aandacht besteed aan de ruilverka veling: 275 000 ha zijn thans in bewerking. Daarnaast worden nog

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 53