36 7 de bij houding van de grondboekmetingen verklaarde hij dat geen moeiten zullen worden gespaard om het aantal landmeters op peil te houden, ten einde aldus een achterstand in de bijhouding te kunnen voorkomen. De agenda van de vergadering van het Comité Permanent deed niet vermoeden dat voor haar behandeling de vijf hiervoor bestemde zittingen zouden nodig zijn. Na de opening door de vice-president Höllhuber werden enige van de in de afgelopen periode overleden vakgenoten herdacht: Schiffmann (president der F.I.G.), Dr. Röhrs (voorzitter van de Duitse organisatie), Pastorelli (één van de meest vooruitstrevende particuliere landmeters in Zwitserland), e.a. De behandeling van het rapport van de secretaris-generaal, het financieel verslag en de internationale bindingen van de F.I.G. vergde niet veel tijd. De voorstellen tot toelating als lid door Marokko en Canada ingediend, leverden weinig stof tot discussie. Het 9e agendapunt „Dictionnaire multilingue" eiste uren node loos gepraat. Het vorig jaar was besloten dit woordenboek in Nederland te laten drukken, daar dit het voordeligste was. Voor waarden: Zw. frs. 6900.zouden „a fonds perdu" door de F.I.G. aan de drukker worden betaald; er zouden 1200 exemplaren worden gedrukt en de prijs zou 6 a 7 bedragen.Ons lid Ir. Harkink had reeds veel arbeid verricht voor het persklaar maken van de kopij. Nu kwam Duitsland met het voorstel het woordenboek in 2000 exemplaren uit te geven. Dan zou Duitsland zijn bijdrage ,,a fonds perdu" verhogen, evenals andere landen. Verder zou het woordenboek in september 1962 gereed moeten zijn. De Duitsers vestigden echter de indruk, dat het bedrag van Zw. frs. 6900. niet nodig zou zijn indien een Duitse drukker het woordenboek zou leveren voor S 8: Na veel getelefoneer van Prof. Roelofs met de Nederlandse drukker bleek ook deze laatste aan de voornaamste voorwaarden te kunnen voldoen en het woordenboek te kunnen leveren tegen 7 met behoud van het bedrag ,,a fonds perdu". Tot ieders verbazing bleek daarna dat ook de Duitse drukker dit bedrag zou moeten ontvangen, zodat uren gesproken was over een voorstel dat nadeliger voor de F.I.G. bleek te zijn dan dat, hetwelk reeds in i960 door het Comité Permanent was aangenomen. Het voorstel van Nederland en Polen een subcommissie (I bis) in te stellen, die op het gebied van bibliografie en documentatie met andere organisaties (AIG, SIP, AIC) zou samenwerken, werd aangenomen; als voorzitter en secretaris werden aangewezen Prof. Odlanicki-Poczobutt (Polen) en Ir. Rogge (Nederland). De verslagen van de rapporteurs der commissies en van de directeur van de O.I.C.R.F. leverden weinig nieuws. T.a.v. het komende congres werd meegedeeld dat voor commissie III een aantal bijzon dere rapporten zullen worden ingediend, o.a. over technische metingen (Prof. Lazzarini, Warschau), bosfotogrammetrie (Möller, Zweden), cartografie en automatisering.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 57