Ir. H. Ph. van der Schaaf and P. Vetterli, Ing.Dipl.E.T.H. 3§4 door het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbedrijf te 's-Gravenhage. Sindsdien zijn twee afleveringen verschenen. De eerste aflevering (1959) omvat de navolgende artikelen: Dr. J. J. Dronkers and Dr. ir. J. C. Schönfeld: Tidal computations in shallow water, pag. 4-60 en Ir. A. Waalewijn: Report on hydrostatic levelling across the Westerschelde, pag. 61-86, terwijl de tweede aflevering bestaat uit het artikel: Computation of the Decca pattern for the Netherlands Delta works, 49 pag., i960. Het is opvallend en verheugend, dat zowel de eerste aflevering gedeeltelijk als de tweede geheel gewijd zijn aan geodetische onder werpen, behandeld door geodetische ingenieurs van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat. Hieronder volgen de besprekingen van deze artikelen G. J. B. Ir. A. Waalewijn: Report on hydrostatic levelling across the Westerschelde. In 1952 heeft de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat een hydrostatische waterpassing uitgevoerd over de Westerschelde, gebruik makende van een nog niet in bedrijf genomen gaspijp, die in 1951 was gelegd ten behoeve van de gasvoorziening van Zuid- Beveland en Walcheren. Wanneer de pijp gevuld wordt met water liggen, volgens de wet der communicerende vaten, beide wateroppervlakken in de uit einden van de pijp in hetzelfde niveauvlak, mits a. er zich geen lucht in de pijp bevindt; b. een correctie is toegepast, voor een verschil in luchtdruk boven beide oppervlakken; c. een correctie is toegepast voor ongelijke dichtheid in de niet- horizontaal gelegen gedeelten van de pijp, veroorzaakt door temperatuurverschillen Na een uitgebreide analyse van het waarnemingsmateriaal, waarbij storende effecten, veroorzaakt bijv. door de getijbewe gingen, worden aangetoond en in tekening gebracht, komt de schrijver tot een uiteindelijke nauwkeurigheid van 0,2 mm in het gewaterpaste traject. Het nu gesloten circuit van 120 km van Zuid-Beveland over Woensdrecht en Antwerpen heeft een sluit- term van 0,3 mm. Op overzichtelijke wijze heeft de schrijver een gedetailleerd verslag gegeven van deze eerste hydrostatische waterpassing in Nederland. Dat de resultaten ervan stimulerend gewerkt hebben

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1961 | | pagina 74