zakelijkheid van solide afpaling en overeenstemming bij de aan wijzing, omdat hij bij gebreke hiervan het zo verguisde kadastrale nummer niet vormen kan. De ambtshalve opmeting en de daarop volgende technische en administratieve werkzaamheden ten kantore geven de landmeter de mogelijkheid om heel wat tekort komingen in de notariële akten te achterhalen en ze via rectificaties te laten herstellen. Hiermede zijn we gekomen aan de oorzaak van de zeer onbevredigende situatie. Niemand doet enige moeite om koper en verkoper te wijzen op het grote belang van identiteit tussen de bedoeling van partijen op het terrein en de omschrijving van deze bedoeling via kadastrale kenmerken in de akte. Zou aan dit onder deel van de overdracht meer aandacht worden besteed, dan zou hier mede zowel de betekenis van het openbaar register als die van het kadastrale nummer gediend zijn. Noodzakelijk is dan echter een onderzoek dat zich uitstrekt tot op het terrein teneinde de bedoeling van partijen te kunnen verifiëren met de kadastrale gegevens. Er zullen gevallen zijn waarin dit onderzoek zeer eenvoudig uitvalt en verricht kan worden door personeel van het notariskantoor, maar daarnaast zullen onge twijfeld meestal ingewikkelder situaties voorkomen, die slechts met hulp van kadastrale zijde kunnen worden opgelost. Onmiddellijk zullen hiertegen allerlei bezwaren worden inge bracht. De voorgestelde werkwijze betekent extra kosten, vergt extra tijd, er is reeds kadastraal personeel tekort enz. Dit soort bezwaren is er om overwonnen te worden. Natuurlijk kost kadastrale hulp geld. Maar wat hebben partijen aan een duur betaalde koop- of hypotheekakte waarin hun be doeling door een verkeerde kadastrale omschrijving wordt weer gegeven en die zodoende de kern van een conflict reeds in zich bergt? Zou het totaal onmogelijk zijn om te komen tot een ge middeld bedrag, dat een dergelijk onderzoek zal kosten en dat dan gedeeltelijk door partijen, gedeeltelijk door het notariaat en ge deeltelijk door het kadaster wordt betaald Partijen verwerven hiermede de zekerheid var een ]uiste kadastrale omschrijving. Dat men hier grote waarde aan hecht, blijkt uit de duizenden particu liere metingen die jaarlijks worden aangevraagd. Het notariaat zal door deze wijze van werken verlost worden van het opmaken van het grootste deel der rectificaties, terwijl toch ook de gedachte, dat nu de identiteit tussen het object van de titel en het kadastrale nummer bereikt is, wel een offertje waard moet zijn, terwijl het kadastrale archief aan waarde wint en bevrijd raakt van vele onlogische consortboekingen en daarmede samenhangende admi nistratieve rompslomp. Het tekort aan personeel is een verschijnsel van deze tijd, waar we niet aan voorbij kunnen gaan. Maar moeten we daarom nuttige voorstellen in de doofpot stoppen Zien we hiervoor eens naar de de kadastrale ruilverkavelingsdienst. Ook hier heerst gebrek aan geschoold personeel, maar dit is geen reden voor de regering om het zo noodzakelijke ruilverkavelingswerk te vertragen. i5

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 17