CARTOGRAFIE Litteratuuroverzicht De Grote Wereldatlas. Redacteur: Dr. F. J. Ormeling. 104 bladzijden met kaarten in achtkleurendruk. 150 bladzijden register met 130 000 namen. Formaat 32 x 24 cm. Prijs 57.50. J. B. Wolters, Groningen. „De Grote Wereldatlas" van J. B. Wolters is een wetenschappelijk werk, maar heeft, omdat het een kaartenboek is, de bedoeling om het grote publiek voor te lichten. Van alle denkbare communicatie middelen bezit de kaart immers het unieke vermogen om in een zeer gecomprimeerde vorm een maximum aan informatie te geven. Nu moet dadelijk in 't begin reeds worden opgemerkt, dat niet elke atlas (er zijn gedurende de laatste tien jaren in verschillende landen tezamen ongeveer tweehonderd atlassen verschenen) een wetenschappelijk werk is. Bij de hier besproken atlas is deze kwalificatie volledig geldig. J. B. Wolters brengt hier nl. een licentieuitgave van de tegelijkertijd, bij de C. Bertelsmann Verlag te Gütersloh, verschenen „Grossen Bertelsmann Weltatlas". De Nederlandse uitgave is door de zorgen van Dr. F. J. Ormeling tot stand gekomen. Het ging er daarbij niet om de Duitse atlas in een Nederlandse band te zetten, maar er moest een uitvoerige cartografische en redactionele bewerking plaatsvinden. Bovendien zijn er ten behoeve van de Nederlandse editie enkele kaarten toe gevoegd. Behalve een Nederlandse, zal er van de Bertelsmann Weltatlas ook een Zweedse, Deense, Noorse, Finse, Spaanse en Franse licentieuitgave verschijnen. Het idee om een atlas in verschillende talen uit te geven, is al bijna vierhonderd jaar oud. In Antwerpen werd na 1570 het „Theatrum Orbis Terrarum" van Abraham Ortelius in het Latijn, in het Nederlands, in het Frans, in het Duits, in het Spaans, in het Engels en in het Italiaans gedrukt. Het was een bestseller! Ook de beroemde grote atlassen van de Amsterdamse uitgever Blaeu en van zijn concurrent Janssonius verschenen in de 17e eeuw met tekst in verschillende talen. Dè tijd dat er in Nederland grote atlassen van wereldfaam gedrukt werden ligt al twee eeuwen achter ons. Andere landen hebben de wereldproduktie van atlassen en kaarten op Nederland veroverd. Eerst Frankrijk en later, in de 19e eeuw, Duitsland. Om een grote wereldatlas, zoals de Bertelsmann Weltatlas, op de markt te kunnen brengen, moeten er in de eerste plaats enkele miljoenen guldens geïnvesteerd worden in cartografische en redactionele arbeid en moet er een staf van bekwame tekenaars gereed staan om het werk uit te voeren. Zulk een investering is slechts rendabel wanneer de atlas een groot afzetgebied heeft, hetgeen weer samen-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 21