namen in een taal die men niet machtig is, zal niet altijd volmaakt zijn. Maar het belangrijkste aspect van de taalkundige behandeling van de namen uit deze atlas is de mentaliteit die op de achtergrond staatnl. de tijd waarin de westerse mens in zijn Latijns alfabet op zijn manier de Aziatische en Alrikaanse namen dicteerde is voorbij. Hoe staat het met de volledigheid van deze atlas Bij de beant woording van die vraag moet men uitgaan van de veronderstelling dat de lezer begrip heeft van de cartografie, in die zin, dat hij weet dat een atlaskaart een generalisatie en een uitdunning is van topografische en overzichtskaarten. Omdat de Grote Wereldatlas van Wolters niet de grootste wereldatlas is (de „Times Atlas" en de Sovjet Russische „Atlas Mira" overtreffen onze atlas aanzienlijk in grootte), zijn er enkele delen van de wereld op een relatief kleine schaal voorgesteld. Voor Europa zijn de schalen i: 2,5 miljoen en 1:5 miljoen (met uitzondering van de kaarten van de Benelux, het Ruhrgebied en Zwitserland, die op 1: 1,25 miljoen zijn). Voor de overige werelddelen 1:5 miljoen en 1:15 miljoen. Om juist het internationale karakter van de atlas voor het heden en voor de toekomst tot uitdrukking te laten komen, wensten wij wel dat er in Afrika en Azië meer kaarten op de schaal 15 miljoen gemaakt zouden zijn. Maar in dat geval zou men een veel duurder produkt gekregen hebben. Plaatsnamen vragen veel ruimte. Het is niet alleen de schaal van de kaart, die het aantal namen bepaalt. Ook de grootte van de letters is een factor van betekenis. In deze atlas, waar 130 000 namen een plaats moesten vinden op 100 kaartpagina's, is men tot het uiterste gegaan. Vooraf dient gezegd: de compositie van het kaartschrift is perfect. Maar de grens van de leesbaarheid voor ogen die niet meer zo jong zijn, is eigenlijk overschreden. Het zware accent dat door de namen gelegd wordt, heeft in sommige kaarten van dichtbevolkte streken het nadeel, dat de vormen van het aardoppervlak niet goed zichtbaar zijn. Voor hen die de atlas óók gebruiken om er landschappelijke informatie aan te ontlenen is dat soms een bezwaar. Hoe is het met de volledigheid van de weergave van de land- schapsvormen Men heeft in deze atlas weliswaar het traditionele systeem van de kleuren groen-geel-bruin, resp. voor de laaggelegen en de hoge gebieden gebruikt, maar door een toevoeging van berg- schaduw is aan de kaarten relief gegeven. Deze schaduw is dermate genuanceerd aangebracht, dat men de hoofdvormen van berg kammen, dalen en plateaus zeer goed kan herkennen. Een mens vraagt wel eens méér van een atlas dan met het altijd beperkte kwantum kleuren, tekens en namen mogelijk is. Men moet bij zo'n gigantisch werk, waaraan bij Bertelsmann zeven jaar gewerkt is, ook de doeltreffendheid van de werkmethoden in het oog houden. De uitgever heeft bijvoorbeeld niet het risico willen nemen een van het traditionele type afwijkende atlas te brengen. 21

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 23