De mogelijkheden daartoe bestaan zeker. Zo zou men andere kleuren voor de terreinvoorstelling gekozen kunnen hebben. Zonder de bijgedachte om „iets nieuws" te brengen, zou dat toch wel zinvol kunnen zijn. Langzamerhand is het gesuggereerde rood bruine Tibet niet meer te verkopen. En er zijn al té veel mensen geweest die Zwitserland van bovenal bekeken hebben om de bruine bergen nog te kunnen accepteren. Maar het gebruik van andere kleuren dan de bovengenoemde traditionele heeft weer tot gevolg dat het uitdrukkingsvermogen voor relatief hoogteonderscheid verloren gaat, waardoor een kaart aan didactische waarde verliest. In deze kaart dus geen kleurenexperimenten. Het is te begrijpen wanneer men aan de grote bekendheid van de vóóroorlogse Stieler of Andrée Atlas denkt. De Duitse uitgever weet zeer wel dat het vertrouwde beeld van die oude atlassen nog altijd de norm bepaalt waaraan velen, in en buiten Duitsland, een naoorlogse atlas toetsen. Velen die van deze atlas horen, zullen vragen: is dit nu de nieuwe „Stieler" Het is misschien wél de bedoeling van de uit gever geweest dat deze vraag bevestigend beantwoord zal worden, maar de schrijver van deze recensie meent dat de opvattingen die de cartografen in het vooroorlogse Duitsland van een grote wereld atlas hadden, niet gedekt worden door wat nu door Bertelsmann gemaakt is. Het is een compromis geworden: beperking in de opzet, maar wat men geeft van een zeer hoog gehalte, in carto grafische en in taalkundige zin. Om het grote publiek te kunnen bereiken is dit een zeer verstandig beginsel. We willen onze recensie besluiten met op te merken: dat we bij het beoordelen van een atlas altijd moeten beseffen dat een kaart, hoewel hij zeer veel kan uidrukken, alleen toch nooit een beeld van de geografische gesteldheid kan geven, ook niet van de ïysische gesteldheid. Nog minder dan de geograaf heeft de cartograaf alles gezien wat hij in de kaart brengt. Daarom moet de kaartgebruiker weten dat hij pas door een combinatie van het boek, de foto en de kaart een min of meer goed vervangingsmiddel voor de persoonlijke ervaring van het landschap kan verkrijgen. De Grote Wereldatlas van Wolters neemt één aspect van deze landschapbelevenis voor zijn rekening: hij geeft in grote lijnen een betrouwbaar beeld van het aardoppervlak. Hij geeft daar bovendien nog bij een uniek en aan de eisen van deze tijd aangepast plaatsnamenwoordenboek. Zij die het onderscheidingsvermogen bezitten om atlassen binnen de categorie waartoe zij behoren te waarderen, zullen na een rustige bestudering tot het inzicht komen, dat het verschijnen van deze atlas een gebeurtenis van grote betekenis is. Voor ons land met zijn betrekkelijk klein taalgebied, maar met zijn uiterst intensief (en soms delicaat) internationaal contact, is het bijzonder verheugend dat de firma Wolters deze Bertelsmann Wereldatlas van wereldklasse in licentie heeft genomen. Dr. ir. C. Koeman 22

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 24