1. bevordering van de wetenschap der landmeetkunde in de uit gebreidste zin; 2. behartiging van de daarmee samenhangende belangen 3. behartiging der algemene belangen van de beoefenaren der landmeetkunde. De nauwe samenhang tussen de drie doelstellingen maakt het moeilijk om precies te zeggen, welke door de N.L.F. getroffen maatregel of welk voorstel één der diie doelstellingen trachtte te verwezenlijken. Immers bevordering der wetenschap, het op een hoger plan stellen van een opleiding, zal ontegenzeggelijk ook gevolgen hebben voor de algemene belangen der beoefenaren der landmeet kunde. Indien ik hierna enige activiteiten noem van de Federatie, dan zal ik deze niet volgens de drie onderscheidene doelstellingen rangschikken. Ik laat aan U over te beoordelen welk doel men trachtte te bereiken. In eer tiental punten wordt in de statuten opgesomd op welke wijze men het door de Federatie gestelde doel zou trachten te bereiken. Het organiseren van congressen en studiedagen in verschillende variëteiten is een bijna jaarlijks terugkerende bezigheid van het Hoofdbestuur geweest. Eén- en tweedaagse congressen, bestaande uit voordrachten (al of niet aangevuld met commissievergaderingen), één of meer studiedagen per jaar, ja zelfs geodetische weken in samenwerking met de T.H. georganiseerd, getuigen van de grote activiteit op dit gebied. Zien we op deze evenementen terug, dan onderscheiden we zeer geslaagde, geslaagde en minder geslaagde bijeenkomsten. Ik geloof dat het aantal minder geslaagde congressen wel zeer miniem is. Natuurlijk was de keuze van een meer of minder geschikt onderwerp en de actualiteit van het behandelde van grote invloed op het welslagen. Als ik hierover een algemene opmerking mag maken, dan wil ik wijzen op de boeiende en soms felle en zelfs emotionele discussies in de commissievergaderingen van de eerste congressen, toen op wetenschappelijk gebied Tienstra zijn nieuwe ideeën openbaar maakte en op maatschappelijk gebied de mens, de jonge landmeter die een bestaan zocht, in het middelpunt van de belangstelling stond. Later maakten we kort na de tweede wereldoorlog in gematigder wijze dergelijke discussies mee over problemen betreffende het lager, middelbaar en hoger landmeet kundig onderwijs. In vergelijking met de hiervoor bedoelde be raadslagingen zijn de discussies, verbonden aan de gedurende de laatste tien jaren gehouden congressen en studiedagen wel erg tam. Andere maatregelen, genomen of geëntameerd door de Federatie zijn de volgende: Nadat een commissie verslag van haar werkzaamheden had uitgebracht werd in 1944 een examen voor landmeettechnicus- N.L.F. ingesteld; dit examen werd en wordt nog steeds door de N.L.F. afgenomen. Het diploma van landmeettechnicus heeft een goede naam en het wordt bij sollicitaties nog steeds door vele instanties als voorwaarde voor het aanvaarden van een betrekking 24

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 26