van Marine ambtshalve tot leden van de genoemde Rijkscommissie werden benoemd. Waarom zie ik in de jaren na de eerste wereldoorlog de inzet van een nieuwe ontwikkeling Al zal het menigeen onder U misschien wat moeite kosten mijn motivering te aanvaarden, ik zou deze in beginsel willen zien in de door het hele maatschappelijke leven al duidelijker doorwerkende mechanisatie. Dit bedoel ik dan niet alleen in de zin van de vervanging van menselijke arbeid door die met gebruik van mechanische hulpmiddelen, maar ook in de zin van de invoering van nieuwe methoden, zowel in het vak zelf, als in de irdustriële produktie van de gebruikte instrumenten. Het spreekt vanzelf, dat ik bij het aanduiden van dergelijke verschijn selen geen nauwkeurige historische schets moet geven met jaar tallen, namen van uitvinders, etc. omdat dan het beeld in zijn grote lijn verloren zou gaan. Het gaat er bepaald niet om vast te stellen in welk jaar de coördinatograaf voor het eerst is gemaakt, maar veeleer in welke periode zulke apparaten ook door anderen dan door de uitvinders en door de constructeurs zijn gebruikt. Op dezelfde wijze wil ik ook de intrede van de fotogrammetrie beschouwen. Doe ik dit dan kan ik gerust zeggen, dat fotogrammetrie, coördi- natografen van allerlei soort en andere instrumenten pas na de tweede wereldoorlog als blijken van een toenemende mechanisatie zijn begonnen hun invloed uit te oefenen in de landmeetkunde. In deze vroege twintiger jaren zien wij in dit verband de ver schijning van een geheel nieuw type landmeetkundige instrumenten, gekenmerkt door belangrijke afwijkingen van de tot op dat moment gangbare constructie beginselen. Heinrich Wild voerde in zijn theodolieten, uitgevoerd door Carl Zeiss Jena het beginsel in van de kleinst mogelijke afmetingen, het cylindrische assensysteem, de randverdeling op glasschijven met een tot op dat moment onge bruikelijk kleine diameter en de aflezing van beide randverdelingen van de waarnemersstandplaats af. Deze constructiebeginselen hebben zich volledig kunnen handhaver en vinden heden algemene toepassing, ook bij fabrieken, die in de jaren tussen de beide wereldoorlogen lang aan hun klassieke modellen hebben vast gehouden. De Tavistock theodoliet in Engeland is het teken, dat ook in de nogal conservatieve Engelse praktijk dezelfde beginselen opgeld zijn gaan doen. Het meest recente voorbeeld van de algemene aanvaarding van dit type ziet men in het feit, dat een Amerikaanse firma als Keuffel and Esser gedwongen is op de Amerikaanse markt sinds kort te opereren met een voor haar in Europa door Askania gebouwde theodoliet, waarin alle nu 40 jaar oude beginselen van Dr. Wild zijn gerealiseerd. Een ander teken van dezelfde ontwikkeling zien wij in de ver vanging van de planchet voor kaartering op grote schalen door de combinatie van precisietachymeter, indirecte afstandmeting met horizontale baak en poolcoördinatograaf. Combineert men dit dan met kaartering op krimpvrij gewapend papier, dat in dezelfde 28

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 30