29 periode werd ingevoerd, met reproduktie door middel van reflex kopie, dan heeft men een verdere stap gezet op de weg naar het gebruik van geperfectioneerde mechanische hulpmiddelen in de landmeetkunde. Ook de rekenmachine heeft in de jaren direct na de eerste wereldoorlog meer algemene toepassing gevonden. Ook hier geldt, dat de rekenmachine al wel reeds lang bestond, maar dat deze existentie als zodanig nog geenszins een stempel drukte op de rekentechniek in het vak in het algemeen. De logaritmentafel was bepaald nog niet van het toneel verdwenen. Ik geloof met deze nieuwe technische hulpmiddelen wel ongeveer te hebben aangegeven welke zaken invloed hebben uitgeoefend op de landmeetkunde gedurende de periode die voorafging aan de oprichting van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie. Tienstra gat in zijn rede in de jubileumbijeenkomst van de Ver eniging van Kadaster en Landmeetkunde in I934> met enkele uit zonderingen, dezelfde verschijnselen een plaats in zijn beschouwingen over de ontwikkeling der landmeetkundige techniek. Graag vestig ik echter nog eens de aandacht op een gedachten- gang die Tienstra en ik zo sterk met elkander gemeen hadden, nl. dat zulke ontwikkelingen niet zomaar uit de lucht komen vallen, dat de toepassing ervan in de praktijk van het vak evenmin een toevalligheid is, doch dat al zulke verschijnselen met maatschappe lijke ontwikkelingen samenhangen. Niet alleen de landmeetkunde maakte kennis met de produkten van de moderne techniek en leerde in toenemende mate mechanische hulpmiddelen te gebruiken ter verbetering van de kwaliteit en ter verlaging van de produktie- kosten. De landmeetkunde is echter bij zulke ontwikkelingen slechts zelden een stuwende factor geweest. Een uitzondering kan men daarbij maken met de ontwikkeling van de fotogrammetrie, ofschoon ook hier de luchtfotografie tijdens de beide wereldoorlogen, en ook weer op dit ogenblik, in sterke mate gestimuleerd is door met- landmeetkundige, nl. militaire overwegingen. Deze voor ons vak enigszins onprettige stelling laat zich zelfs zeer goed verdedigen aan de hand van de constructie van de Zeiss theodolieten van Wild. Deze zijn ontstaan in een fabriek van microscopen, fysische, optische en fotogrammetrische instrumenten, waarin geen land meetkundige traditie was geïncorporeerd, niet op aandrang van, doch eerder ondanks critiek uit de landmeetkundige wereld. Ook de oude rekenmachine, evenmin als de huidige elektronische machines, vinden hun oorsprong in directe behoeften in de land meetkunde. Wij gebruiken de hulpmiddelen die ons van elders geboden worden, en het duurt vaak vrij lang alvorens die algemene toepassing vinden. Vraagt men nu of dit in andere landen anders gaat, dan meen ik duidelijk te kunnen constateren, dat de omstandigheden waaronder de landmeetkundigen opereren vaak bepalend zijn voor het ant woord op die vraag. Uit de omstandigheden vloeien de taken voort.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 31