Men kan dit demonstreren met behulp van toepassing van de fotogrammetrie. Reeds in de twintiger jaren werd luchtfotografie onder leiding van Hotine op grote schaal in Engelse overzeese gebieden toegepast, zij het ook met een vrij primitieve foto- grammetrische verwerking. Hetzelfde geldt voor de Verenigde Staten, waar in 1933 de slotted templet methode werd ontwikkeld, een techniek, die bijzonder geschikt is voor niet zeer nauwkeurige kaartering van grote gebieden met weinig bekende punten, een voor de USA belangrijk probleem. Daarom werd deze in de jaren vóór de tweede wereldoorlog en vooral erna meer toegepast dan enige andere werkwijze. Stelt men nu hier tegenover de toepassing van de fotogrammetrie voor kadastrale doeleinden, dan geldt ook daar de overweging, dat de taken beslissend zijn voor de aanvaarding van een nieuwe methode. Dat het zowel in Nederland als in Duitsland tot midden in de vijftiger jaren heeft geduurd alvorens deze werkwijze voor kadastrale hermeting werd toegepast, is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het feit, dat toen pas de behoefte zodanig was, dat invoering van deze nieuwe techniek voor de hand lag. Het was beslist niet de nauwkeurigheid die men al of niet kan bereiken, die hiervoor beslissend geweest is. Reeds in het begin van de dertiger jaren werd ook in Nederland aangetoond, dat de bereikbare nauw keurigheid voor grote gebieden van ons land voldoende was. Men ziet dan echter, dat de nieuwe methode niet gebruikt werd, omdat de behoefte eraan nauwelijks bestond. Slechts daar, waar opmetingen over grote samenhangende gebieden noodzakelijk waren, zoals t.b.v. grote projecten van de Rijkswaterstaat, werd reeds in de dertiger jaren de fotogrammetrie toegepast en werden de resultaten daarvan aanvaard en in de archieven verwerkt door hetzelfde kadaster, dat voor eigen gebruik de fotogrammetrie nog niet nodig had. Vraagt men waarom zowel in Nederland als in Duitsland niet alleen de fotogrammetrie maar ook de invoering van andere moderne technieken nu wél en vroeger geen toepassing vonden, dan is ook hier het antwoord, dat zij nu in een behoefte voorzien, behoeften, die langs de weg van de klassieke methoden niet binnen de gestelde tijd bevredigd kunnen worden. Waarom ziet men zowel de fotogrammetrie als de poolcoördi- natenmethode als het gebruik van gewapend tekenpapier het eerst en het meest systematisch naar voren komen in Zwitserland? Eenvoudig omdat deze methoden op de meest economische en doeltreffende wijze de landmeter in staat stelden de taak te ver vullen, die hem was gesteld door de systematische meting en hermeting t.b.v. het kadaster van Zwitserland, die in 1912 wettelijk was voorgeschreven in het nieuwe Burgelijk Wetboek. Men moge dan ook hier eerst begonnen zijn met terrestrische fotogrammetrie en alleen in de gebieden van klasse III, terwijl men aan de hand van ervaring en met behulp van de zich ontwikkelde methoden en verfijnde apparatuur geleidelijk is doorgedrongen tot in gebieden, 30

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 32