methode noodzakelijk is, omdat de vele tienduizenden, die in de USA landmeetkundig werk verrichten, zowel door opleiding als door sociale status niet voldoende gekwalificeerd zijn om de grote taken van deze centrale diensten redelijk te vervullen. Hoewel in Engeland de situatie niet tot in details dezelfde is en men in het bijzonder op het vlak van de hogere geodesie goede leerboeken heeft, en in de vooroorlogse periode in het bijzonder de enorme taken in het British Empire hun weerslag hebben gevonden in het niveau van de beoefening van het vak, toch is ook in dit deel van de wereld een typisch verschil zichtbaar tussen hen, die zich bezighielden met de cartografische problemen van het British Empire, zoals in de Survey of India en anderzijds de beoefenaren van de lagere land meetkunde in technische diensten en in het veld van de property surveying. |De Empire Survey Review en het blad van de R.I.C.S. leggen daar nog steeds in bijna iedere aflevering getuigenis van af. In het eerste tijdschrift publiceren meestal actieve of ge wezen militairen, gespecialiseerd in de problemen van de Overseas Surveys, aangevuld door hen die geografie studeerden en daarna hun landmeetkundige en geodetische kennis uitbreidden door het volgen van de eenjarige Newbury-course. Nog in 1955 beklaagde Prof. Thompson zich op de British Commonwealth Survey Officers Conference in Cambridge in het publiek, dat hij wel studenten kreeg uit de overzeese gebieden, uitgezonden onder het Colombo- plan, maar dat de inwoners van de British Islands schitterden door afwezigheid. Vraagt men nu hoe in dit opzicht de situatie is op het Europese continent, dan kan men daarvoor niet met een eenvormig antwoord volstaan. Wel kan men zeggen, dat bijna overal het niveau van de toepassing van de landmeetkunde in het kadaster in oorsprong bepalend is geweest voor de positie van het vak niet alleen, maar ook van de landmeter zelve. Het juridische element, dat altijd in heel sterke of in mindere mate aan diens werkzaamheden gekoppeld is geweest, heeft de landmeter van deze dienst een zekere status verleend, ]a zelfs bijna een aureool, zij het ook, dat dit aureool niet altijd en overal in het niveau van zijn bezoldiging tot uitdrukking werd gebracht. In doorsnede kan men zeggen, dat in de Latijnse landen deze gespecialiseerde positie in het algemeen maatschappelijk lager ligt, dan in de landen in noordwest Europa. Het niveau van de vaktijdschriften en van de leerboeken in die landen hangt samen met de sociale positie van de beoefenaars van het vak. Een leerboek als Jordan-Eggert, niet als ambtelijke uitgave, maar als gewone commerciële onderneming, is slechts mogelijk tegen een vaktechnische en maatschappelijke achtergrond, die een academisch niveau heeft bereikt. Dat academische niveau is in de Duits sprekende landen niet alleen gerealiseerd in de arbeid t.b.v. het kadaster, doch door middel van het instituut van de particuliere landmeter ook ver daarbuiten. Deze immers opereert op een zo breed mogelijk arbeidsveld, dat 32

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 34