36 te belichten en de hoop uit te spreken dat, indien noodzakelijk, het Ministerie van Financiën er eens toe zal medewerken, dit Neder landse standaardwerk in geëigende vorm voor de wereld buiten Nederland toegankelijk te maken. Het is naast het werk vanVENiNG Meinesz op geodetisch en landmeetkundig gebied de belangrijkste bijdrage, die van Nederlandse zijde aan onze wetenschap is ge schonken. Tienstra heeft in verband met zijn redacteurschap van het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde helaas teveel uitsluitend in de Nederlandse taal gepubliceerd. Slechts enkele publikaties in het Engels hebben zijn werk ook voor anderen toe gankelijk gemaakt. Weliswaar zijn een paar hoofdstukken uit de nieuwe H.T.W. door leden uit de groep van Baarda internationaal toegankelijk gemaakt, maar dat vermindert nauwelijks de nood zaak het geheel in gepaste vorm in een vreemde taal te publiceren. Vraagt men nu naar verdere ontwikkelingen in de sfeer van de landmeetkunde, dan vindt men die, voor zover het moderne technische oplossingen van vraagstukken betreft, vooral buiten het kadaster. De ontwikkeling in het kadaster is primair geken merkt door een theoretische behandeling van de praktische pro blemen, zoals die in de H.T.W. is neergelegd. Modernisering van de hulpmiddelen bevinden zich daar nog slechts in een eerste stadium, misschien met uitsluiting van de consequenties van de moderne reproduktietechniek t.b.v. de administratieve behandeling van kadastrale documenten Met de toepassing van de fotogram- metrie maakte men binnen het kadaster een bescheiden begin, doch de hoofdlijn van de ontwikkehng daarvan l'gt in Nederland in de vier instellingen aan de Kanaalweg in Delft waarvan de Meet kundige dienst van de Rijkswaterstaat de oudste kern vormt. Wat er alzo op technisch gebied in praktijk gebracht wordt, werd duidelijk gedemonstreerd op het congres van de N.L.F. in 1959. waar een overzicht van alle nieuwtjes werd gegeven. In het licht van het bovenstaande is het enigszins begrijpelijk, dat bijna alle daar gehouden inleidingen kwamen uit de sfeer van de diverse technische diensten, waarbij de Meetkundige dienst van de Rijks waterstaat veel nieuws te zien gaf: fotogrammetrische problemen, hydrostatische waterpassing, elektromagnetische afstandmeting om er slechts een paar te noemen. In de allerlaatste tijd zijn aan de nieuwe ontwikkelingen toe gevoegd alle toepassingen van de digitale rekentechniek met behulp van de elektronische rekenmachines. De invoering hiervan verlangt echter een omvorming van de klassieke rekenwijze, teneinde de best mogelijke aanpassing aan de rekenautomaat te verkrijgen. De afdeling Geodesie van de Technische Hogeschool beschikt daartoe over een rekenlaboratorium, terwijl de Meet kundige dienst van de Rijkswaterstaat in nauwe samenwerking met de mathematische afdeling van het ITC de vraagstukken van deze dienst en de fotogrammetrische problemen bewerkt. De Rijks commissie voor Geodesie stelde een werkgroep in ter behandeling

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 38