37 van al hetgeen met deze nieuwe techniek samenhangt. Op instru menteel gebied valt te vermelden, dat de Meetkundige dienst het eerste exemplaar van de automatische coördinatograaf van Coradi, de zg. Coradimat verkreeg en daarmee als eerste in Nederland deze volgende consequente stap op de weg van de mechanisatie heeft gezet. Het is niet onaardig hierbij in herinnering te brengen, dat ook de eerste grote coördinatograaf die door Coradi geconstrueerd werd, aan Nederland, nl. aan het kadaster, werd geleverd. Thans ging de eerste bruikbare Coradimat eveneens naar Nederland. (Dat deze nu niet naar het kadaster doch naar een technische dienst ging, zou men bijna als een symptoom van de ontwikkeling kunnen beschouwen die in de afgelopen halve eeuw plaats vond.) Intussen is de consequentie van het gebruik van deze machine, wil men daarmee detailmetingen kunnen kaarteren, de uitvoering van een speciale berekening van de resultaten daarvan t.b.v. de reken automaat. Deze werd onlangs in het ITC inclusief de daarbij passende programmering voltooid. Op dit gebied kan verder worden vermeld, dat het ITC een dezer dagen de levering van een eigen rekenautomaat, nl. een getransistoreerde Zebra verwacht t.b.v. de talrijke onderzoekingen op fotogrammetrisch gebied, die in uiterst vruchtbare onderlinge samenwerking in het blok aan de Kanaalweg in Delft worden uitgevoerd. Dat intussen de invoering van mechanisatie niet altijd van de eerste dag af verlichting van de arbeid betekent, is in het bijzonder bij het gebruik van de diverse elektronische hulpmiddelen duidelijk gedemonsteerd. Het valt niet te ontkennen dat, al is uiteindelijke rationalisatie het doel dat ook reeds nu in verschillende gevallen kon worden bereikt, toch op de weg naar dit definitieve resultaat een ruim aantal struikelblokken is uitgestrooid. Vanzelfsprekend is echter, dat ook deze nieuwe techniek zich verder zal ontwikkelen en zodanig vervolmaakt zal worden, dat het functioneren van de machines regel en het uitvallen hoge uitzondering zal worden. De ervaring heeft wel getoond, dat deze situatie tot heden met de vele apparaten nog niet is bereikt. Dit alles neemt echter niet weg, dat ook de landmeetkunde deze weg verder zal gaan, hoezeer deze zich thans ook nog in een experimenteel stadium bevindt. Dit geldt niet alleen voor de elektronische apparatuur zelf, maar zeer in het bijzonder voor de aanpassing van alle terreinwerk aan de nieuwe wijze van verwerking. Deze aanpassing zal slechts dan volmaakt zijn, indien de resultaten van het terreinwerk direct in de vorm van ponsband worden geleverd en aan de rekenautomaat kunnen worden aangeboden. Het is dan waarschijnlijk, dat ook de meet techniek als zodanig zekere wijzigingen zal moeten ondergaan en tenminste aan bijzonder strenge uitvoeringsvoorschriften wordt gebonden, zoals wij dit reeds thans bij fotogrammetrische metingen, die aan de digitale verwerking zijn aangepast, hebben ervaren. Niet alleen in Nederland, doch ook daarbuiten ziet men een toenemend gebruik van elektronische rekenautomaten, gepaard met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 39