het gebruik dezer hulpmiddelen voor administratieve doeleinden. Ik heb wel eens vroeger mijn verbazing tot uitdrukking gebracht, toen ik in 1957 in Manila een complete kadastrale administratie op IBM ponskaartenmachines vond. Ook in Europa neemt dit toe. Oostenrijk heeft hier een voorbeeld gesteld en ik roep in Uw her innering de voordracht die President Neumaier voor onze Federatie heeft gehouden. In Nederland is deze zaak in onderzoek aan de hand van een paar toepassingen voor de ruilverkaveling, terwijl in Duitsland het resultaat van zulk een onderzoek in enkele ruil verkavelingsdiensten tot invoering ervan heeft geleid. Zo zien wij praktisch op elk gebied, of het nu het hier behandelde terrein van de reproduktietechniek is, waarvan de ontwikkeling zijn afspiegeling vindt in het werk van de Nederlandse Topo grafische dienst, of de hierboven genoemde gebieden, de voort gaande technische ontwikkeling haar stempel drukken op de uit oefening van ons vak. Niet alleen zulk een constatering met een nogal passief karakter kenmerkt heden het karakter van de land meetkundige wereld, doch men ziet ook een uiterst actief speuren naar mogelijke toepassingen van nieuwe technische vindingen, die hun oorsprong vinden in geheel andere doelstellingen. Men zegt wel eens, dat een groot gedeelte van de landmeetkundige activiteit, vooral die, waarbij de registratie van de bestaande toestand hoofddoel is, van nature een conservatief karakter moet hebben. Ik ben gedurende mijn langzamerhand niet zo korte loopbaan in dit vak op verschijnselen gestuit, die mij ertoe brachten deze trek met een zekere bitterheid te constateren. Vandaag echter rond kijkend, misschien ook van een iets grotere afstand, zie ik dwars over de positieve kwaliteiten van die stabiliteit, welke aan dat conservatisme inhaerent is heen, toch ook een sterk dynamische inslag. Men ziet ook in dit vak verschuivingen, waarvan congressen en wetenschappelijke publikaties getuigenis afleggen. De problemen van de geodesie voor de bepalingen van de afmetingen van de aarde hebben zich los gemaakt van de kerktorens, waarop moei zame triangulatiemetingen werden uitgevoerd en zijn verplaatst naar de metingen met behulp van kunstmatige aardsatellieten. Doch niet alleen dit voor velen van ons ontoegankelijke arbeids veld, ook de dagelijkse praktijk van de landmeters vertoont beslist niet meer dezelfde rust als die, waarmee die landmeter nu 50 jaar geleden zijn beroep uitoefende, die mijn moeder trachtte over te halen haar toen op de HBS zijnde zoon ook landmeter van het kadaster te laten worden. Ik wil nu mijn betoog toespitsen op de vraag, in hoeverre deze in gang zijnde ontwikkeling zijn weerspiegeling vindt in de sociale status van de landmeetkunde en van de landmeter als zodanig. Hoe deze situatie ook vandaag nog in de Engels sprekende landen is, heb ik reeds boven geschetst. Ik wil mij thans beperken tot Nederland met slechts een enkele opmerking over nieuwe ont wikkelingen daarbuiten. 38

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 40