44 gooo Franse woorden het Engelse, Duitse, Italiaanse en Neder landse equivalent] bekend. Dit aantal werd in 1953 gereduceerd tot 2800. Op het congres te Scheveningen werd de voorlopige uitgave van het woordenboek aangeboden. Thans is men zover dat het binnenkort in Nederland mag worden gedrukt. Het heeft niet aan onze vertegenwoordiger in deze commissie de heer Ir. F. Harkink gelegen dat het zolang heeft geduurd. Het is ook niet dit, wat ik in het begin bedoelde, toen ik zei dat de N.L.F. nog wel iets van de F.I.G. kan leren. Men zal dus binnenkort kunnen vertalen, maar wat moet er vertaald worden Het is dan een vanzelfsprekend vervolg, dat men een overzicht vraagt van de bestaande litteratuur. De landmeter Ir. H. L. Rogge heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt door een uitvoerig rapport betreffende de landmeetkundige documentatie bij de N.L.F. in te dienen. Op de vergadering van het Comité Permanent te Krakow werd het ter sprake gebracht en sympathiek ontvangen. Intussen rijpte op het Internationale Congres voor Geodesie te Helsinki u;t een informele bespreking een plan tot samenwerking op het gebied der bibliographie en documentatie van de Inter nationale Vereniging voor Geodesie, de A.I.G., de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie, de I.S.P., de Internationale Vereniging voor Cartografie, A.I.C. en de F.I.G. Een eerste nader oriënterende internationale bijeenkomst werd dit jaar in Delft gehouden. Voor wat betreft de taak van de F.I.G. werd door het Comité Permanent te Bern kortgeleden besloten een commissie voor Bibliografie en documentatie in te stellen. Tot secretaris werd be noemd de heer Rogge. Ik zeide U reeds dat de belangstelling van de Nederlandse land meters in het begin vooral was gericht op alles wat in de F.I.G. met het kadaster in verband werd gebracht. In de loop der jaren heeft er echter in de F.I.G. een accentverschuiving plaats gevonden. De ruilverkaveling die in één commissie met het kadaster was samengebracht vroeg meer en meer aandacht, en zo kwam er een tijd dat men over het kadaster maar weinig sprak. Ter gelegenheid van het IXe congres te Scheveningen werd dit welbewust weer aan de orde gesteld. Dr. F. Kurandt uit Wiesbaden, een erkend kadasterdeskundige, werd verzocht een speciaal rapport in te dienen. Er was echter meer. Reeds in 1949 was na langjarige voorbereiding een commissie ingesteld ter bestudering van de verschillende kadastrale systemen en voor het verzamelen van de documentatie betreffende de boekhouding op de grond (régime foncier). Deze commissie werd in haar rust gestoord, doordat op aanstichting van de secretaris generaal Prof. ir. W. Baarda het Nederlandse kadaster zich met deze problemen is gaan bezighouden. Het zijn vooral de heren Mr. ir. S. M. Meelker en Ir. J. L. G. Henssen geweest, die zich over deze commissie zijn gaan ont-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 46