47 de particuliere landmeter altijd een rijk man is, zoals in Zwitserland. In Italië komt het omgekeerde nogal eens voor. In Engeland hoeft men naar dit omgekeerde niet te zoeken. Het bureau van een chartered surveyor houdt zich behalve met het verrichten van de nodige landmeetkundige metingen ook bezig met de schatting en het beheer van gronden, gebouwd en ongebouwd. Maar ook de planologie, zowel de stedelijke als de landelijke behoren tot hun arbeidsgebied. Over de beloning kunt U uitvoerige mededelingen vinden in het Compte Rendu van het IXe Congres. Drie surveyors verbonden aan een enkel tamelijk groot bureau, in totaal 20 mede werkenden, van assistenten tot jongste bedienden, verdienen elk minstens 35 000.per jaar. Ook de salarissen van de Nederlandse landmeters worden in het commissierapport genoemd, maar deze behoef ik voor U niet te vermelden. Ik wil tenslotte nog noemen de commissie voor de opleiding. Dat deze opleiding voor de verschillende landen zeer uiteenlopend is, staat in nauw verband met de standing die de landmeter zich heeft weten te verwerven. Het omgekeerde is echter ook waar. Daarom is het begrijpelijk dat er een streven is de opleiding tot een hoog niveau op te trekken, voor zover dat al niet is geschied. De reeds bestaande voortreflelijke opleidingen oefenen door middel van de F.I.G. een stimulerende werking uit en dragen zo, ook over de grenzen heen, bij tot verheffing van de standing van de landmeter en daardoor tot verheffing van het betreffende land als geheel. Ten einde de werkzaamheden der commissies en alle andere bezigheden van de F.I.G. goed te doen functioneren is een vrij ingewikkelde organisatie noodzakelijk gebleken. Wanneer ik U een kleine indruk wil geven van het werk achter de schermen, dan kan ik dat, dunkt mij, het beste doen door iets te vertellen over wat de N.L.F., want die was de initiatiefnemer, heeft gedaan ter voorbereiding en het geruisloos doen verlopen van het IXe congres der F.I.G. te Delft-Scheveningen. Ik vertelde reeds dat het congres te Lausanne de Nederlanders enthousiast had ge maakt voor de F.I.G. Zo enthousiast, dat door de toenmalige voor zitter van K. en L., de heer Ir. F. Schuurman, het voorstel kon worden gedaan het IXe congres in Holland te houden. Het VUIe congres te Parijs in 1953 werd toen onze eigenlijke leerschool. Wij kwamen daar vandaan met een heel werkprogramma: ie. we moesten zorgen voor mooi weer; 2e. de feesten moeten een belangrijke doch niet te overheersende plaats innemen; 3e. de tentoonstelling is onmisbaar, omdat de mens overwegend visueel is ingesteld en veel interessants in de herinnering blijft hangen, maar ook om het tekort van het congres te dekken en bijv. het Nederlandse compte-rendu te betalen; 4e. aan de voorbereiding van de commissievergaderingen moet grote zorg worden besteed, zo zullen de rapporten de deel nemers voor en niet na het congres moeten bereiken;

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 49