56 theoretisch noch praktisch noodzakelijk op de verschillende stations dezelfde sterren waar te nemen. Onderzoek naar storende invloeden. Voorwaarden die in de praktijk aan de instrumenten worden gesteld. 681.142.8-523.8 Rekenautomaat Oberlander, M. Welche Möglichkeiten bietet der ZRA 1 dem Geodaten Vermess.-Techn., Berlijn 9 (1961) 6, blz. 165-169, 5 afb. Inrichting en werkwijze van de rekenautomaat ZRA 1. Landmeetkundige berekeningen die zich met voordeel met deze machine laten verrichten. Tengevolge van de wijze waarop de rekeninstructies worden gegeven, van de rekensnelheid en van de capaciteit van het geheugen is de ZRA 1 bijzonder geschikt voor de oplossing van complexe landmeetkundige rekenopgaven. Subprogramma's voor veelhoeksberekening, voor vereffening van een waterpassing, voor berekeningen betreffende tachymetermetingen, voor het opstellen van normaalvergelijkingen en voor het oplossen daarvan. 528.021.6 Elektronische afstandmeting 528.516 Tellurometer Mc Lellan, C. David The Tellurometer in geodetic surveying. Canad. Surv., Ottawa 15 (1961) 7, blz. 386-398, 9 tab., 3 litt. Bericht over de ervaringen wat betreft meting, afstandberekening, nauw keurigheid en uitrusting, verzameld gedurende tellurometermetingen in de jaren 1959 en i960 door de Geodetic Survey in Canada. De auteur komt tot de conclusie, dat de tellurometer gezien de daarmee te bereiken nauwkeurig heid en de eenvoud bij het gebruik met voordeel voor geodetisch werk kan worden ingezet. Zo is het doelmatig de schaal van een driehoeksnet, vooral wanneer deze is afgeleid uit een zeer korte basis met behulp van de telluro meter te controleren. Punten van lagere orde kunnen op zeer eenvoudige wijze worden bepaald door deze slechts door het meten van twee afstanden met de tellurometer aan punten van het driehoeksnet te verbinden. 528.063.9 (438) Geodetische berekeningen-, Polen 681.142.8-523.8 Rekenautomaten Bychawski, T. Der Stand der Mechanisierung von geodatischen Berechnungen in Polen. Vermess.-Techn., Berlijn 9 (1961) 7, blz. 197-199. Nadat de in Polen voor landmeetkundige berekeningen ter beschikking staande rekenautomaten zijn genoemd, passeren de daarvoor opgestelde rekenprogramma's de revue. Voorts wordt ingegaan op de eisen die aan reken automaten moeten worden gesteld, om ze zo geschikt mogelijk te doen zijn voor het uitvoeren van berekeningen op het terrein van de hogere of lagere geodesie. Verder worden besproken de wijze waarop het beste de gegevens aan de rekenautomaat kunnen worden toevertrouwd of er aan ontleend. Tenslotte wordt ingegaan op mogelijkheden voor het mechaniseren van landmeetkundige terreinwerkzaamheden 528.34: 629.19 Puntsbepalingsatellietbaan Arnold, Kurt: Satellitenbeobachtungen als Mittel zur geodatischen Punktbestim- mung. Veröff. Geod. Inst. Potsdam (1961) 17, blz. 17-25, 3 afb., 2 litt. Uit waarnemingen van kunstmatige aardsatellieten kunnen gegevens worden verkregen betreffende het zwaartekrachtsveld van de aarde, en uit de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 58