68 Door aan de verkleinde afbeelding van elk object per gemeente (en ev. per onderdeel van een gemeente) een nummer toe te kennen en in de legger de objecten met dat nummer aan te duiden, is men er in geslaagd op een eenvoudige en ondubbelzinnige manier een beeld te geven van de relatie, die bestaat tussen het subject en zijn object, dat kadastraal bezien vertegenwoordigd wordt door die verkleinde afbeelding op de kaart (kadastraal perceel). Van deze nummering van (men zou ook kunnen spreken van naamgeving aan) de objecten, in eerste instantie bedoeld om de eigenlijke inventaris lijst (de kadastrale legger) zo eenvoudig en doelmatig mogelijk in te richten, is ook voor andere doeleinden gebruik gemaakt. Reeds voor de totstandkoming van het kadaster was de civielrechtelijke wetgever op het idee gekomen voor de aanduiding van zakelijke rechten in de ter in- of overschrijving aangeboden stukken in bepaalde gevallen gebruik te maken van de kenmerken, door het kadaster aan de objecten van die rechten gegeven of nog te geven. Weliswaar was er geen enkele aanleiding gezien de aard van het kadaster om aan te nemen, dat het object van de kenmerken (de nummering) identiek was met het in de akten bedoelde, doch dit wettelijk voorschrift heeft niettemin tot gevolg gehad, dat men de kadastrale inventaris op den duur meer en meer is gaan beschou wen als een inventaris van de relaties tussen die zakelijke rechten en de zakelijk rechthebbenden. Daardoor kreeg het kadaster niet alleen het karakter van een verwijzingskadaster, doch tegelijkertijd dat van eigendomskadaster, althans ging men er in de praktijk meer en meer toe over het te gebruiken „alsof het een eigendomskadaster is". Ook andere door de Administratie genomen maatregelen hebben er toe bijgedragen het kadaster een ander aanzien te geven. Om op den duur de weg nog te kunnen vinden in de openbare registers, voor zover zij bestemd waren voor de openbaarmaking van de vestiging van het recht van hypotheek, is men er toe overgegaan aan de hand van die kadastrale nummering een klapper op het openbare register samen te stellen. Toen er behoefte bestond aan een klapper op die registers, voor zover ze bestemd waren voor de overschrijving van akten van levering, ging men zelfs zover, wederom gebruikmakende van die min of meer verplichte aandui ding door middel van de kadastrale kenmerken, daarvoor de legger ter beschikking te stellen. We komen op de betekenis van het kadastrale kenmerk voor het geldende stelsel van publiciteit nog nader terug bij de behandeling van de verhouding van de functies „kadaster" en „hypotheken". Vaak wordt er op gewezen, dat de rol die het kadaster in de maatschappij vervult, aanzienlijk in betekenis is toegenomen, doordat van de kaart voor allerlei andere doeleinden gebruik wordt gemaakt. Men moet daarbij echter wel bedenken, dat die kaart in feite niets te maken heeft met de functie kadaster en dat men door zo te redeneren het woord kadaster gebruikt in de betekenis van orgaan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 10