6g De kaart is slechts een der hulpmiddelen om de instelling kadaster te laten functioneren, om de kadastrale taak makkelijker uitvoer baar te maken. Dat die kaart ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden is eigenlijk een toevalligheid en geen verdienste van het „rechtsinstituut" kadaster. Hoogstens zou men het als een verdienste van de uitvoerders van die taak kunnen aanmerken, dat zij die kaart zodanig hebben opgezet, dat deze ook voor andere doeleinden bruikbaar blijkt. Zij die van oordeel zijn, dat het kadaster in feite als eigendoms kadaster optreedt in de processen van onteigening en ruilverkave ling, verliezen uit het oog, dat weliswaar het kadaster als uitgangs punt dient bij de inleiding van het proces (en daarbij niet meer behoeft te zijn dan het in wezen is), doch dat het op het verloop van deze processen en ook op derzelver uitslag generlei invloed kan uitoefenen. De inschakeling van de landmeter in het ruilverkave lingsproces, die voor de overheid aanleiding is geweest om er een afzonderlijke dienst (als onderdeel van de kadastrale dienst) voor in het leven te roepen, heeft de betekenis van de kadastrale functie niet doen toenemen, doch heeft enkel tot gevolg gehad dat het orgaan werd uitgebreid. [Wordt vervolgd Mr. ir. C. G. VAN HULS, Nogmaals de functie van beëdigd klerk In zijn reactie op mijn beschouwingen over de functie van beëdigd klerk 2) komt Mr. C. H. A. Heiser met Mr. D. P. A. Nakken tot de slotsom, dat het niet mogelijk is de plichten van de hypotheek bewaarder uit te breiden (een noodzakelijk gevolg van de afschaffing van de functie van beëdigd klerk) zonder ons stelsel van grond- en scheepsboekhouding geweld aan te doen. De lijdelijkheid van de hypotheekbewaarder zou meebrengen, dat deze ambtenaar als zodanig het publiek nimmer inlichtingen of gegevens uit de ter in- of overschrijving aangeboden stukken kan verstrekken, welke zijn gegrond op een door hem gevormd waarde-oordeel. Mr. Heiser stelt in aansluiting hierop en naar ik mag aan nemen tevens ter adstructie o.m. de vragen hoe hij de hypo theekbewaarder kan weten of aan een boedelscheiding alle deelgenoten hebben meegewerkt, of alle partijen handelingsbevoegd waren, of aan een levering een geldige titel ten grondslag ligt en of aan alle vereisten voor een verkrijgende verjaring is voldaan. Met de schrijver ben ik het in zoverre eens, dat de hypotheek- hypotheekbewaarder te Leeuwarden Mr. C. H. A. Heiser, De beëdigd klerk in de branding. Tijdschrift voor K. en L. jg. 1961, blz. 330 e.v. 2) Tijdschrift voor K. en L. jg 1961, blz. 281 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 11