73 a b. een overgeschreven uittreksel uit een akte van overdracht, waarin de vermelding van de koopsom is weggelaten. 2. enz." Nu is het zo gesteld, dat de bewaarder twee functies heeft. Behalve hypotheekbewaarder (houder van het openbare register) is hij ook kadasterbewaarder, in welke laatste kwaliteit hij gerekend moet worden tot de „ambtenaren van het kadaster" te behoren. Als hypotheekbewaarder kan hij die ambtelijke voorschriften naast zich neerleggen, doch op het moment dat hij optreedt als bewaarder van het Kadaster (verzorger van de kadastrale boekhouding) zijn de voorschriften gegeven voor de bijhouding van die boekhouding (de kadastrale toepassing) voor hem wet. Had derhalve de bewuste bewaarder een beroep gedaan op de voor hem geldende voorschriften (i.e. art. 542 I.K.) en niet op een uitspraak in een P.W., dan was er voor de notaris geen aanleiding geweest de vraag te stellen, nog minder voor de redacteur haar te beantwoorden. Mr. ir. C. G. van Huls R. Solari, Cadastre et remaniements parcellaires. Schweizerische Zeitschrift für Vermessung, Kulturtechnik und Photogrammetrie Jaarg. i960, nr. 6, blz. 206 e.v. De schrijver geeft een overzicht van de werkzaamheden van de Commissie II van de Fédération internationale des Géomètres (F.I.G.) door haar sinds haar instelling in 1953 te Parijs verricht. Voor de jaren 1959, i960 (en 1961) heeft zij tot onderwerp van haar rapporten (bestemd voor het Congres te Wenen) o.m. gekozen „Kadaster: Algemene studie van het kadaster in de verschillende landen. De kenmerken van een modern kadaster". De rapporteur, de heer M. Kurandt uit Duitsland, deed de delegaties uit de ver schillende landen een vragenlijst met 28 vragen toekomen, waarvan de beantwoording in nationale rapporten zou worden neergelegd. Deze vragen waren van technische, juridische, fiscale, administra tieve, financiële en algemene aard en betroffen ook de bijhouding van het kadaster. De technische vragen hadden o.m. betrekking op de stand der werkzaamheden, de geodetische grondslag, het projectiesysteem, de methoden en de nauwkeurigheid van de meting, de keuze der op te meten details, de wijze van inrichting der documenten (plans en registers), de nummering, de registers voor de gebouwde eigen dommen en het gebruik van geperforeerde kaarten (ponskaarten). De juridische vragen betroffen de instelling van een grondboek, het reconstrueren van perceelsgrenzen en de verplichte afpaling, de fiscale de classering der percelen voor een fiscaal of ander doel en de principes gevolgd bij de schatting. De administratieve vragen hadden tot onderwerp de diensten en personen, belast met de ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 15