74 zorging van het kadaster en de betrokken departementen en de financiële vragen o.m. het aandeel in de kosten van de eigenaren. De algemene vragen betroffen de betrekking tussen de kadastrale bescheiden en andere openbare registers en de andere, niet fiscale doelstellingen van het kadaster. Omtrent de bijhouding van het kadaster moesten de volgende vragen beantwoord wordenWorden de oppervlakten en de waarden geregeld bijgehouden? En volgens welke principes? Welke zijn de technische methoden, gevolgd bij de geregelde bijhouding Naar aanleiding van het verzoek van de rapporteur kwamen op de zittingen van de Commissie te Wiesbaden in 1959 11 rapporten binnen uit de verschillende landen, waaronder ook Nederland. De schrijver merkt op dat het niet eenvoudig is naar aanleiding van deze rapporten en de discussie daarover te Wiesbaden in korte trekken een overzicht te geven van het kadaster in de onderschei dene landen. Niettemin heeft de schrijver er zich aan gewaagd de inhoud van alle rapporten verkort weer te geven. Teneinde te kunnen beoordelen in hoeverre hij in zijn opzet is geslaagd, menen we er goed aan te doen, het resumé van het Nederlandse kadaster hier onverkort weer te geven Wij kunnen slechts grote bewondering hebben voor de lezer die kans ziet uit dit uittreksel zich een duidelijk beeld van het Neder- Nederland Het eerste kadaster naar Frans voorbeeld kwam tot stand tussen de jaren 1811 en 1832. Het belangrijkste kadastrale register is „le livre des bien-fonds" (het boek van de onroerende goederen), dat in 1832 gereed kwam en in 1875 vernieuwd werd. Men neemt er per artikel en per kadastraal rayon die percelen in op, waarop door dezelfde personen dezelfde zakelijke rechten worden uitgeoefend. Behalve de namen van de rechthebbenden en de omschrijving der percelen geeft het boek het deel en nummer weer van het openbaar register waarin de koopakten zijn opgenomen, de vorm van de eigendom, de oppervlakte van de grond en de belastbare opbrengst van gebouwen en gronden. De hypotheken worden in een afzonderlijk register ingeschreven (d.i. der halve een grondboek per eigenaar, zoals dit reeds in enkele kantons in Zwit serland bestaat). De publieke onroerende goederen (wegen en wateren) werden aanvankelijk niet opgenomen in het grondboek (le livre foncier). De oude lokale triangula ties zijn vervangen door de nieuwe triangulatie, die werd uitgevoerd tussen 1885 en 1928; men heeft de stereografische projectie toegepast; men projec teert vanuit een diametraal op aarde gelegen punt op een vlak, dat de aarde snijdt op een afstand van ongeveer 1200 m evenwijdig aan het raakvlak. Het betreft een conforme projectie, waarbij de hoeken gelijk blijven. De plicht tot afpalen van de grenzen heeft nooit bestaan en bestaat ook thans nog niet; men verzoekt eenvoudig de op te meten grens af te palen indien ze niet zichtbaar is op het terrein (zoals een sloot bijv.). De oudste kadasters worden geleidelijk vernieuwd. Op het ogenblik is 10 van de totale oppervlakte onderwerp van vernieuwing geweest. Men gebruikt de modernste meetmethoden. De werkzaamheden zijn voorbehouden aan kadasterambtenaren. Plans en registers zijn voortdurend bij; de metingen zijn gebaseerd op een polygonering waar deze bestaat, of op meetlijnen of op bestaande grenzen. Het ponskaartensysteem is in studie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 16