83 Tussen de microscopen, buiten de koker, is, evenals bij de ijk- basis, een invardraad opgehangen, waarvan de pijl gemeten wordt. Nadere bijzonderheden over de dilatometer vindt men in [8]. In verschillende andere landen meet men de uitzettingscoëfficiënt op andere wijze. In Finland [9] meet men in het veld. De temperatuur wordt met thermometers gemeten, die in een invardraad gestoken zijn. In de Sowjet Unie verwarmt men de draad door er een elektrische stroom door te voeren. De temperatuur wordt met thermokoppels gemeten. In Engeland hangt men de invardraden direct in water. In de Verenigde Staten worden de draden elektrisch verwarmd, zoals in de Sowjet Unie. De temperatuur wordt vermoedelijk be paald door de elektrische weerstand van de invardraad te meten. 6. De weegkamers In de weegkamer kunnen standaardkilo's met elkaar vergeleken worden. Men bezit één primaire standaard, die in tegenstelling tot de primaire standaardmeter slechts zeer zelden gebruikt wordt. Tot heden is de standaardkilo slechts tweemaal gebruikt, nl. in 1889 en in 1948. Verder bezit men een aantal secundaire en tertiaire standaards. Deze standaardkilo's bestaan uit een glimmend cylindertje van platina-iridium. Men heeft ook standaardkilo's van oestvrij staal, maar deze zijn iets minder stabiel (sommige exemplaren nemen in gewicht toe, andere nemen af na verloop van tijd). Een platina-iridium standaardkilo is gedefinieerd met een nauw keurigheid van 0,01 a 0,02 milligram. De relatieve nauwkeurigheid is dus ca. 10 maal zo groot als die van een platina-iridium standaard meter. De standaardkilo's worden vergeleken op een balans van verguld messing, die volledig mechanisch op afstand wordt bediend (arrêteren van de schalen, arrêteren van het juk en omleggen van de gewichten). Het aflezen geschiedt ook op afstand, met een aflees- kijker. Men weegt in de lucht, in een tochtvrij kastje. In de weegkamer staat ook een balans om in vacuüm te wegen, maar daarbij blijken de gewichten langzaam te veranderen. randen afgerond Fig. 11 Een standaardkilo

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 25