84 In de weegkamer staat verder een kwikbarometer, omdat men correcties moet aanbrengen voor de opwaartse druk van de lucht. Enige gegevens over de Nederlandse standaardkilogram kan men vinden in [10]. 7. Diverse metingen a. Elektrische metingen en bepaling van lichtsterkten Men heeft op het B.I.P.M. een serie standaardweerstanden en standaardgloeilampen. Verder heeft men gasontladingslampen die bepaalde spectraallijnen geven. Helaas was het in februari 1961 niet mogelijk iets van deze apparatuur te zien omdat men juist aan het meten was. b. De interferometrische comparator Deze meetbank was (februarie 1961) juist aangekomen en nog niet geheel compleet. Een standaardmeter kan in dit apparaat vergeleken worden met de golflengte van een spectraallijn, met behulp van een interferometer van Michelson. De meetbank staat geheel in hoog vacuüm om de invloed van de lucht op de golflengte te elimineren. Aanhangsel Over het verband tussen de doorhang en de afstand tussen de eindpunten van een ingeklemde vrijhangende draad Stel men heeft een draad vrij hangend ingeklemd tussen twee punten A en B (zie figuur)A en B liggen in een horizontaal vlak. De afstand tussen A en B kan een weinig variëren. De lengte S van de draad is afhankelijk van de trekkracht P, welke laatste weer een functie is van de afstand l tussen de inklem- punten A en B. Voor een kleine rek geldt de wet van Hooke, volgens welke: 5 S0 S0 (1) E.O waarin S0 de lengte als er geen rek optreedt, E de elasticiteitsmodulus en O de doorsnede voorstelt. S

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 26