89 uitgave die boven, reeds ter sprake kwam. Een volledige Neder landse editie van de U.D.C. bestaat niet. Wel een complete Franse, Duitse en Engelse, en (in voorbereiding) een Japanse en een Spaanse. Over de hulpgetallen zegt Walther nog: „Neben dem enzyklo- paedischen Aufbau der DK kommt für ihre Eignung als Norm- klassifikation eine andere Eigenschaft in Betracht durch die sie sich grundlegend von allen bestehenden grossen Klassifikationen unterscheidetdas ist eine Scheidung in eine Hauptklassifikation und einer Neben- oder Hilfsklassifikation, wie sie in der Haupt- tafel und den Hilfstafeln vorliegt. In jeder Klassifikation gibt es zahlreiche Elemente die überall oder an vielen Stellen wiederkehren. Wollte man diese Elemente überall da wo sie möglicherweise in der praktischen Anwendung gebraucht würden, von vomherein in der ganzen Breite des Schemas vorsehen, so würde dies bei einer grossen Klassifikation zu einem unertraglichen, ja ganz unmöglichen Anschwellen des reinen Schemas führen". Zo betekent 55 (494) (021) 3: Handboek der Geologie van Zwitserland in het Duits. 55 is een getal uit de hoofdindeling (Geologie). De andere getallen die door haakjes, haakjes-nul, en een gelijkteken worden geken merkt, zijn hulpgetallen, resp. van plaats, van vorm en van taal. Het „Handbuch der Vermessungskunde" van Jordan (Eggert- Kneissl) zou aangeduid kunnen worden met: 528 (021) 3 (Handboek der Geodesie in het Duits). Bijzondere hulpgetallen. Het systeem der hulpgetallen is verder verfijnd. Behalve algemene hulpgetallen bestaan er ook bijzondere. Men merkte immers al spoedig op dat er weliswaar gezichtspunten bestaan, die door de hele verdeling optreden, als: vorm, tijd, taal e.d., maar ook begrippen die slechts in een bepaald onderdeel, maar daar weer door het hele gebied van dat onderdeel heen, voor komen. Daartoe dienen de bijzondere hulpgetallen. Zo vindt men in rubriek 6 (Toegepaste wetenschappen, Techniek) bijzondere hulpgetallen voor: drijfwerk, profielen e.d. Deze begrippen zijn natuurlijk wel in de Techniek, maar niet in de Filosofie nodig. Er bestaan zelfs twee soorten bijzondere hulpgetallen (resp. aange duid met een streep: en met punt-nul: .0). Dat zijn hulpgetallen van meer algemene strekking, en dus in meer dan één vakgebied toepasselijk, én hulpgetallen van meer beperkte draagwijdte, en dus slechts in een enkel vakgebied bruikbaar. Van beide zullen we bij de behandeling der hulpgetallen in de rubriek Geodesie voorbeelden ontmoeten. Dezelfde cijfercombinaties (voorafgegaan door of .0) kunnen weliswaar door de gehele U.D.C. heen voor komen, maar dan hebben ze steeds een andere, voor het gebied waarin ze optreden specifieke betekenis. Wel is daarbij naar een zekere concordantie gestreefd. Ook dit zal bij de behandeling der details van Geodesie blijken. Een voorbeeld van een bijzonder streep-hulpgetal vinden we in rubriek 3 (sociale wetenschappen). Hierin betekent 05 per sonen. Het begrip wordt weer decimaal onderverdeeld en zo is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 31