51 Wiskunde. 52 Astronomie, Geodesie. 53 Natuurkunde, Mechanica. 54 Scheikunde. 55 Geologie, Meteorologie. 56 Paleontologie. 57 Biologie, Archeologie, Etnologie. 58 Botanie. 59 Zoologie. Fraai is deze verdeling filosofisch beschouwd niet. Hoofdrubriek 7 maakt de indruk uit een combinatie van vrijetijdsbestedingen te zijn opgebouwd. Beroepskunstenaars zullen er bezwaar tegen hebben hun roeping onder vrije tijd gerangschikt te zien. Ook zou men eerder Taal- en Letterkunde bijeen verwachten, en dan bijv. Aardrijkskunde en Geschiedenis gescheiden, dan omgekeerd. Maar dat vloeit nu eenmaal, behalve uit de beperking die het gebruik van het tientallig stelsel met zich meebrengt (een twaalftallig zou, gesteld dat wij dat toepasten, meer ruimte bieden), voort uit de teleologische opzet. Rubriek 52 is uiteraard opnieuw onderverdeeld, en wel als volgt 520 521 Theoretische sterrenkunde. 522 Praktische sterrenkunde. 523 Beschrijvende sterrenkunde. 524 525 De aarde astronomisch beschouwd. 526 Geodesie, Cartografie, Fotogrammetrie. 527 Nautische sterrenkunde. 528 529 Tijdrekenkunde (Kalenders). Dit was de indeling tot voor kort. Thans is Geodesie onder 528 gerangschikt en 526 is vrij gekomen. Daarover gaat het volgende. Ook deze verdeling is niet heel logisch. Dat gebrek is in de gehele U.D.C. voelbaar. In de verdere onderverdelingen, vaak door vakmensen opgesteld, is dat euvel minder. En daar de vak man bij documentatiewerk weinig buiten zijn eigenlijke gebied komt, is het voor hem belangrijker dat dit logisch verdeeld is, dan of het, in het geheel, logisch geplaatst is. Maar bij de Geodesie was ook de onderverdeling onbevredigend. Er zijn dan ook reeds lang geleden stemmen opgegaan, om hierin verandering te brengen. Men zou dan meteen van de gelegenheid gebruik hebben kunnen maken de Geodesie als geheel beter te plaatsen. In het systeem van de ENSIE (Eerste Nederlandse Systematisch Ingerichte Encyclo pedie) neemt ons vak een veel logischer plaats in. De ENSIE bestaat uit 12 delen. Daarvan zijn de eerste negen de hoofddelen, het tiende is een alfabetisch register op de voorafgaande, het tlfde is het supplement van de eerste negen, en het twaalfde is een sup- 9i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 33