92 plement op het tiende. De hoofddelen vallen, in grote trekken, in drie groepen uiteen: 1-3, geesteswetenschappen; 4-6, natuurweten schappen; 7-9, toegepaste wetenschappen. De onderverdeling der delen 4-6 is als volgt: 1 Wiskunde. 2 Natuurkunde, f 3 Scheikunde. l 4 Sterrenkunde. 5 Geodesie. 6 Geofysica. J 7 Geologie. I 8 Oceanografie. 9 Meteorologie. 1 10 Leven en aarde (planten, dieren, mensen, 1 dus o.a. Geografie). 11 Biologie. 12 Antropologie. 13 Geneeskunde. 1 14 Farmacie. Hierbij is de Geodesie in een veel beter kader geplaatst dan in de U.D.C. Zij maakt deel uit van de „Geowetenschappen" en opent zelfs, terecht m.i., het aan onze planeet gewijde deel. De daar opgenomen bijdrage is van de hand van Prof. Kruidhof (ENSIE, Deel 5, blz. 2-22). De Geodesie in de U.D.C. verplaatst en opnieuw verdeeld. Al speelt de plaats van een vak in de systematiek een zekere rol, voor de vakman is, zoals gezegd, de onderverdeling van het vak in het systeem belangrijker. Deze was in 526 slecht. Dat is ook elders wel het geval. Men tracht dan liefst de bestaande verdeling te handhaven en deze door verdere verfijning (één of meer deci malen extra) te verbeteren, of men gebruikt nog vrije posities in de onderverdeling. Aldus is 621.3 (feitelijk een hoofdrubriek apart en zeker geen deel meer van de werktuigbouwkunde) zeer sterk uitge dijd. Voor het gebruik van de U.D.C. is continuïteit een conditio sine qua non. Volgens het bestaande systeem, hoe gebrekkig ook, zijn reeds duizenden litteratuuropgaven geclasseerd. Dagelijks komen daar tientallen bij. Een verandering in het systeem be tekent veel werk voor de documentatieïnstituten die de U.D.C. toepassen, nl. het opnieuw classeren van grote hoeveelheden fiches. Zijn documentaties met toepassing van de U.D.C. in druk ver schenen, dan zou men feitelijk de gebruikers moeten inlichten. Een onmogelijke opgave uiteraard. Verbetering en uitbreiding van de bestaande rubriek 526 is dan ook wel beproefd. Dit bleek niet mogelijk: de verdeling was te onbevredigend. Men zou nu de hoofdaanduiding (526) hebben kunnen handhaven en de onderverdeling veranderen. Dan ontstaat het gevaar dat 526.1,526,2 enz. twee betekenissen krijgeneen „oude" Deel 4 Deel 5 (De Aarde). Deel 6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 34