93 'li een „nieuwe". De gebruiker van een bibliografie weet niet altijd waar „oud" ophoudt en „nieuw" begint, en aldus ontstaat verwarring. Men heeft er daarom de voorkeur aan gegeven binnen rubriek 52 een nog vrij getal, geheel opnieuw verdeeld, voor de Geodesie te bestemmen, te weten: 528. (Beginselbesluit van de Centrale Classificatie-Commissie der F.I.D. van najaar 1956.) De „ver huizing van de Geodesie (die stellig wenselijk en mogelijk was: zie boven) is dus nogal beperkt. Men is in dezelfde straat blijven wonen (52). Men had het bestaande huis wel kunnen verbouwen, maar dat bleek te bouwvallig. Het nieuwe huis, een paar nummers verder, is ruimer en beter ingedeeld. Een verhuizing als die van de Geodesie van 526 naar 528 is in de U.D.C. een grote zeldzaamheid. „Von den allgemeinen Grundsatzen der DK-Entwicklung her gesehen liegt hier zweifellos einer der wenigen Sonder-falle vor, in denen die vorliegende Unterteilung völlig gestrichen, und an einer anderen Stelle neuentwickelt worden ist", zegt Schön in zijn reeds genoemd artikel. In het IFAG te Frankfort is, in samenwerking met de Doku- mentationsdienst Geodasie der T.H. te Dresden en het ITC te Delft (voor de Fotogrammetrie), de nieuwe rubriek 528 ontworpen en ontwikkeld. Op n februari 1959 besloot de F.I.D. de nieuwe indeling als zgn. Note PE (Projet d'Extension) te publiceren. Hierna is het ontwerp volgens de regels der F.I.D. ter discussie gesteld. Het grootste deel der nieuwe rubriek werd daarop in maart i960 van kracht. De rest (voornamelijk 528.7: Fotogrammetrie) trad in mei 1961 definitief in werking. Over de moeilijkheden met de Fotogrammetrie wordt verderop nog iets medegedeeld. Er was nog een gewichtige reden om niet opnieuw met 526 te starten, maar een ander getal, opnieuw decimaal verdeeld, te kiezen. Het getal 526 wordt nl. ook gebruikt ter aanduiding van een, van die der U.D.C. verschillende, eveneens decimale indeling van ons vak. Dat is de systematiek van de Bibliographie Géodésique Internationale (B.G.I.). Deze bibliografie wordt uitgegeven onder auspiciën van de Association Internationale de Géodésie (A.I.G.). Het zal duidelijk zijn dat twee verschillend verdeelde classificaties van hetzelfde vak, met dezelfde hoofdaanduiding (526) tot ver warring aanleiding gaven. Ik merkte dat reeds op toen ik uiteen zette waarom het beter was in de U.D.C. 526 te veranderen in 528 en dan opnieuw in te delen, in plaats van 526 te handhaven, en zelf van een betere onderverdeling te voorzien. Hierover is in de geodetische litteratuur reeds enige malen geschreven. Zo bijv. door Heller in een opstel: „Probleme der Dezimal-Klassifikation (D.K.)". (Heft 3 der „Wissenschaftliche Referate" der deutschen geodatischen Kommission). Sedert de nieuwe indeling van kracht is duidt 528 dus de geodesie in de U.D.C. aan, en wijst 526 alleen nog maar op de B.G.I. Ook daarin zal waarschijnlijk weldra verandering komen. Zie daarvoor, en voor de verhouding U.D.C.-B.G.I., verderop. De verkorte Nederlandse uitgave van U.D.C.-528. Nu de Geodesie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 35