LANDMEE TKUNDE Litteratuuroverzicht R. B. M. Jenkins, Curve Surveying. Uitgever: Cleaver Hume Press. Ltd. London. Eerste druk 1960, 184 bladzijden met =iq figuren en 35 tabellen. Wat de auteur met het schrijven van dit werk heeft beoogd, blijkt uit de aanvangsalinea van zijn voorwoord: „This book is intended to serve those who are interested in the design, setting out or re-alignment of circular and transition curves on roads and railways. Sets of tables have been provided to reduce the work of calculation to a minimum, but the theory has been given in full for the benifit of teachers". Inderdaad, in het bijzonder zij, die deze onderwerpen doceren, vinden in de wijze van behandeling der theoretische grondslagen veel van hun gading. Als zodanig dienen de hoofdstukken 3 en 7 wel in het bijzonder als geslaagd te worden vermeld. Hoofdstuk 1 geeft voornamelijk afleidingen van formules, waar mede men detailuitzetgegevens voor cirkelbogen kan berekenen. Het zelf maken van tabellen ten behoeve van de voorkomende gevallen der praktijk zal dan vooraf dienen te geschieden. Hoofdstuk 2 is meer gericht op de tracering en berekening van cirkelbogen. De uitwerking der behandelde vraagstukken volgens verschillende gegevens is geheel naar het meetkundige verband. In de vorm van afleidingen van formules lijkt dit voor de praktijk wat perfectionistisch, maar de behandelde gevallen kunnen ook alleen als voorbeeld bedoeld zijn. In ieder geval wordt geen aan dacht besteed aan de analytische methoden voor het bepalen van de coördinaten van de hoofdpunten der cirkelbogen en van die der aspiketten op regelmatige afstanden met het omrekenen van uitzet- gegevens ten opzichte van geschikte meetlijnen. Zodra voor een geheel tracé van één coördinatenstelsel wordt gebruik gemaakt, heeft de praktijk hieraan behoefte. Deze opmerkingen gelden ook m.m. voor de hoofdstukken 4, 5 en 6. De kubische parabool (hoofdstuk 4) wordt op interessante wijze behandeld. Een benaderingsmethode voor de praktische uitzetting Korte Inhoud: Preface Hoofdstuk iSetting out circular curves(19 biz.) Hoofdstuk 2: Calculation for the location of circular curves (21 biz.) Hoofdstuk 3: Transition curves superelevation(18 biz.) Hoofdstuk 4: The cubic parabola(24 biz.) Hoofdstuk 5: The klotoid(20 biz.) Hoofdstuk 6: The lemniscate(53 biz.) Hoofdstuk 7: Re-alignment of railway curves by the Hallade methode(I9 biz.) Index

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 3