Met opzet ook spraken wij van het verschaffen van moeilijk toegankelijke wetenschappelijke litteratuur „in de een of andere vorm." Dit betekent dat de Stichting zowel die litteratuur in de originele, moeilijk toegankelijke vorm als in die van een vertaling verschaft. Verder, dat men in gevallen het gevraagde artikel in origineel kan verwachten, in andere, de meeste gevallen, als lepro- duktie (fotokopie, lichtdruk, microrolfilm, microkaart of micro fiche). De vorm is van betrekkelijk ondergeschikte betekenis; de hoofdzaak is immers dat men van het verlangde artikel kan kennis nemen. Voor het verschaffen van gevraagde vertalingen beschikt de Stichting over de volgende bronnen: 1. Het eigen Nederlandse bezit aan vertalingen, hetzij als zodanig aanwezig, hetzij geregistreerd in de Stichting. 2. De zgn. cover to cover translations. Men verstaat hieronder, zoals bekend, volledig vertaalde Russische tijdschriften. Deze zijn alle (op het ogenblik worden 80 gepubliceerd) in Nederland in een van de samenwerkende grote wetenschappelijke bibliotheken aanwezig. 3. Het bezit aan vertalingen van met de Stichting overeenkomende centra in het buitenland. Deels kan de Stichting met behulp van haar bezit aan bibliografieën dit materiaal direct in een buitenlands centrum aanwijzen. In andere gevallen wordt schriftelijk, telefonisch of per telex contact met deze centra gezocht. Het is vanzelfsprekend niet altijd mogelijk zonder meer een ver taling van een gevraagd artikel te leveren. Daartoe moet de ver taling immers eerst zijn gemaakt. Het is reeds een groot voordeel dat praktisch alle gemaakte vertalingen ter beschikking staan. Het overgrote deel van de litteratuur waarvoor men belangstelling heeft is uiteraard nog niet vertaald. De Stichting is praktisch altijd 102 Periode i jan. i960 tot 1 april i960 Behandeld werden 832 aanvragen, aangevraagd door 116 verschillende bibliotheken en industrieën. Russische aanvragen 403 Niet-Russische aanvragen: 429 Niet-Russische aanvragen naar landen: J apan 115 Hongarije Italië 80 Finland Tsjechoslowakije 55 Bulgarije 7 Polen 32 Brazilië 6 India Argentinië Denemarken 24 Roemenië 5 Zweden 19 Peru 3 Spanje r3 Pakistan 2 Noorwegen 13

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 44