Litteratuuroverzicht Normaalblad NEN 3117, Statistische termen. Nederlands Normalisatie-instituut, postbus 70, 's-Gravenhage. Juli i960, 5 blz., ƒ5,25. Enkele jaren na de laatste wereldoorlog is door toedoen van de intussen helaas overleden hoogleraar in de statistiek te Amsterdam Prof. dr. D. van Dantzig door omvorming en samenvoeging van reeds bestaande commissies de normalisatie-commissie 70 opgericht. Deze commissie heeft bijzonder belangrijk werk verricht, vooral onder de bezielende leiding van Van Dantzig. Het is een voorrecht voor ondergetekende geweest aan vele besprekingen deel te kunnen nemen, een voorrecht gezien de fundamentele probleemstelling door Van Dantzig en de bijzonder interessante en leerzame discussies. Het nu verschenen normaalblad is de neerslag van dit alles, in wezen slechts een droeve rest van een oorspronkelijk veel grootsere opzet. Slechts twintig algemeen statistische begrippen worden be handeld, echter door de langdurige zuivering in gelouterde vorm. Typisch voor opzet en volgorde is de door Van Dantzig op zo magnifieke wijze in zijn colleges gegeven opbouw: van beschrijving van het experiment via frequentierekening naar kansrekening. Ieder die met statistische begrippen in aanraking komt, dus zeker de geodeet met zijn waarnemingsrekening, dient dit normaalblad te raadplegen. In vroegere vorm heeft dit normaalblad reeds diensten bewezen bij de opstelling van een lijst met gecorrigeerde benamingen voor begrippen uit de waarnemingsrekening door een subcommissie van de Rijkscommissie voor Geodesie, eerder reeds in provisorische vorm in dit tijdschrift gepubliceerd. Onlangs heeft normalisatie-commissie 70 haar werk hervat, zodat binnen afzienbare tijd een vervolg op NEN 3117 kan worden ver wacht. Dank zij medewerking van geodetische en landbouwkundige zijde (Delft en Wageningen) zal het mogelijk zijn een brug te slaan tussen de terminologie van de mathematische statistiek, de waar nemingsrekening en de proefveldtechniek. Met bijzondere belangstelling wachten wij van geodetische zijde de resultaten af. Prof. ir. W. Baarda Ing. Dr. Vaclav Elznic, Centi-6/10", Sechsstellige Tafeln der natürlichen Werte der goniometrischen Funktionen von 10" zu 10" der 4008-Teilung. 502 blz., 20,5 X 29,5 cm. Gemein- schaftsausgabe der Sozialistischen Verlage VEB Verlag für Bau- wesen Berlin/Verlag SNTL Praha, i960. Prijs O.Mark 48. Voor de berekening van de goniometrische functies heeft de auteur gebruik gemaakt van zijn tafel in 10 decimalen, de „Sintacos- 10", die in 1942 in Praag is uitgegeven. io6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 48