berekend, maar tengevolge van de ingevoerde benaderingen bleken ze slechts op 10 nauwkeurig te zijn. De opmerking dat de berekening van de standaardafwijkingen volgens de exacte formules erg moeilijk zou zijn is niet juist. Het gebruik van de exacte formules levert zeker niet meer rekenwerk dan de benaderingsformules. Het gehele onderzoek resulteert ten slotte in een formule waarmee de standaardafwijking van een op tisch gemeten afstand wordt uitgedrukt, als functie van de afstand. De nauwkeurigheid van de constanten die in deze formule optreden wordt niet opgegeven. Bij narekening mijnerzijds bleek dat deze constanten ook met te veel geldende cijfers waren opgegeven, en dientengevolge zou de formule vereenvoudigd kunnen worden. Desondanks geeft het onderzoek ons een goed inzicht welke foutenbronnen bij de optische afstandmeting belangrijk zijn en welke niet. Daarom is dit werk, dat door de schrijver als proefschrift bij de ETH Ziirich werd ingediend, een waardevolle bijdrage. De typografische verzorging is uitstekend. Ir. G. L. Strang van Hees In memoriam Reinder Fokke de Jong 1910 11 maart Geboren te Utingeradeel (Fr.) 19291933 Landbouw Hogeschool te Wageningen (Land meterscursus) 1933*934 Landmeter bij de Domeinen te Leeuwarden. 1934-1935 Particulier bureau De Jong en Renkema. 19351939 Topograaf bij de Caribbean Petr. Co. (Kon. Shell Groep) Venezuela. T9391946 Hoofd van dienst van het kadaster te Curasao. 19471958 Werkzaam bij de Bataafsche Petr. Mij (Kon. Shell Groep) Indonesië, in de functies van respectieve lijk: IXO

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 52