64 In de tweede plaats wordt het woord kadaster gebruikt om er mee aan te duiden het orgaan van de Overheid, dat de functie uitoefent, m.a.w. de dienst of de dienstvakken, die belast is (zijn) met dat deel van de Staatstaak, dat kadaster heet. Het is naar ons voorkomt wel zaak deze beide betekenissen van het woord kadaster goed uit elkaar te houden. Vooral de wetgever hoede zich er voor beide begrippen door elkaar te ge bruiken. Staat hem deze onderscheiding niet voortdurend voor ogen, dan is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij verward raakt in zijn eigen voorschriften. In de Algemene Instructie regelende de dienst van het kadaster (I.K.) is een poging gedaan de begrippen gescheiden te houden, door voor zover het kadaster als orgaan bedoeld is, het aan te duiden met de term ,,de dienst van het kadaster" (hoofdstuk I, Algemene Bepalingen). Van een konsekwente doorvoering van dit onder scheid, valt overigens weinig te bespeuren. Want reeds in het eerste artikel, dat een omschrijving wil geven van de taak, wordt het orgaan, aan hetwelk die taak is opgedragen „het kadaster" genoemd. Had de samensteller van de instructie dat onderscheid en ook het doel, waartoe de instructie moest dienen (het orgaan voor te schrij ven op welke wijze het de taak moet uitvoeren), steeds goed voor ogen gehouden, dan zouden vele bepalingen achterwege hebben kunnen blijven. Tot deze bepalingen moeten allereerst gerekend worden die, welke betrekking hebben op de organisatie van de dienst (de inrichting van het orgaan)Dit orgaan (de Administratie) bestaat en de instructie kan op bestaan noch inrichting enige in vloed uitoefenen. M.a.w. alle zgn. voorschriften die niet gericht zijn op de eigenlijke taakuitvoering, zijn blote constateringen van feiten, dus geen voorschriften en derhalve in een instructie (een verzame ling voorschriften) niet op hun plaats. Mag het in het algemeen wenselijk zijn een begripsverwarring als hierboven geschetst te voorkomen, toch moeten we de nadelen die er uit kunnen voortvloeien niet te ernstig opvatten. Want ook al laat de voorschriftenmaker beide begrippen ineenvloeien en geeft hij voorschriften die voor de taakuitvoering volkomen irrelevant zijn, de lezer, begiftigd met een zeker oordeel des onderscheids, zal in het algemeen niet veel moeite hebben met de interpretatie. Voor de praktijk, d.w.z. indien we willen spreken of schrijven over het kadaster, is het van veel meer belang te weten wat onder kadaster en dan natuurlijk allereerst in Nederland verstaan moet worden; indien wij met dat woord op de functie (het rechts instituut) doelen, zullen inhoud en doel van dit deel van de Staats taak vooraf bepaald moeten zijn. Kadaster De Functie Slaan we de Instructie Kadaster (I.K.) op, dan lezen we in art. i o.m.„Het kadaster heeft tot taak: a. van de perceelsgewijze indeling van het grondgebied des Rijks

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 6