128 bevestigd, kan gedraaid worden door middel van een worm (zie fig. i) op de as waarvan zich twee tandwielen met 50 en 60 tandjes, resp. t.b.v. oude en nieuwe graadverdelingen, bevinden. Op een parallel met deze as lopende drijfstang, die door een elektro-motor wordt aangedreven, zijn een aantal getande sectoren aangebracht die de wormas via de tandwielen verdraait. Tijdens de loze slag van de sector wordt de randstreep getrokken door de eveneens auto matisch werkende graveerinrichting. Hoewel de persoonlijke fouten uitgeschakeld werden, waren de eerste automatisch verdeelde randen niet zo nauwkeurig als bijv. de verdeling in de Wannschaff-theodolieten en één van de oorzaken daarvan was dat de worm aanvankelijk was uitgevoerd als tangen- tiaalschroef, die slechts met één winding in de tanding van de plaat greep en dus alle fouten in deze tanding volgde en kopieerde. Heyde maakte toen als eerste de periferieschroef, die zich a.h.w. tegen de cirkelvormige plaat „aanvlijt" en met meerdere (ongeveer 25) windingen in de tanding grijpt, waardoor een soort uitmiddeling van fouten in de tanding en de windingen ontstaat over kleine gebieden (zie fig. 2). De vervaardiging van de tanding van de moederrand, maar vooral van nauwkeurige periferieschroeven, is fijn-mechanisch precisiewerk en daarom is het bijzonder prettig dat randverdeel- machines uitgerust met dit soort schroeven met de tijd steeds beter Verdelingstrommel Tandwiel met 60 tanden Tandwiel met 50 tanden Periferieschroef - Sector Dri/fstang Sector Sector Fig. 1

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 10