randbeproever gedacht; rand III is dan de te onderzoeken rand en de graveerstift denke men vervangen door een meetmicroscoop. De tijdsduur van een onderzoek van alle strepen werd geschat op 5 uur.) Bij dit onderzoek van de zg. vrij gelegde rand komt het dikwij ls voor dat randen afgekeurd moeten worden, waaruit wel duidelijk blijkt dat er factoren bij de vervaardiging meespelen die men niet in de hand heeft. Men bedenke overigens dat bij een diameter van de rand van 12,5 cm een tangentiële afwijking van 0,1 p in de randstreep overeenkomt met een afwijking van 1 dmgr in hoekmaat. De goedgekeurde rand wordt nu in een metalen montuur gevat en in de theodoliet aangebracht. De diametrale aflezing heeft de fundamentele eigenschap dat steeds de hoek gemeten wordt die beide vizierrichtingen met elkaar maken onafhankelijk van een eventuele decentrering van de rand. De constructeur maakt van deze eigenschap een dankbaar gebruik en realiseert steeds op één of andere manier deze diametrale aflezing in het instrument, omdat een centrische montage van de rand en het voorkomen van speling, die de centrische ligging nog onafhankelijk doet zijn van de stand van kijker en rand, moeilijk tot binnen de vereiste onderdelen van een micron zijn te verwezenlijken. In alle moderne theodolieten geschiedt de middeling langs optische weg: beide diametrale rand- gedeelten worden gescheiden in het gezichtsveld van de aflees- miscroscoop afgebeeld en de ene verdeling fungeert als het ware als index voor de andere. Het zal duidelijk zijn dat het onderzoek van de vnjgelegde rand nooit alle informatie kan geven over de eigenschappen van de feitelijke verdeling waarin de hoeken gemeten worden. Deze ver deling ontstaat pas uit de samenwerking van een aantal factoren die verband houden met de ligging van de rand in de theodoliet en de wijze waarop deze zichtbaar wordt voor de waarnemer. Het onderzoek volgens Hf.uvelink heeft betrekking op deze verdeling en men spreekt in dit verband ook wel van het onderzoek van de rand in de gebruikstoestand. Er is reeds gezegd dat het effect van een decentrering van de rand geëlimineerd wordt bij diametrale aflezing. Het niet precies gelegerd zijn van de randmontuur kan echter toch een foutenbron zijn doordat het spanningen in het metaal veroorzaakt, waardoor deformaties in de glasrand kunnen optreden. Deze deformaties, die ook kunnen voorkomen als gevolg van temperatuursinvloeden en schokken, veroorzaken afwijkingen in de verdeling die een regionaal karakter dragen. De afwijkingen die ontstaan tijdens de vervaardiging zijn toevallig, wanneer zij veroorzaakt worden door bijv. seismische trillingen of een onstabiele voering van de graveer stift, terwijl schroeffouten mogelijkerwijs regelmatige afwijkingen veroorzaken, die een kleine periode vertonen. De streepuitvoering is in de bekendste theodolieten op de volgende wijze gerealiseerd. i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 13