Wild en Askania voeren de randyerdeling uit in enkele strepen. De gebruikelijke toepassing van optische middeling van diametrale aflezingen heeft dan tot gevolg dat men gedwongen is tot een af- lezmg volgens de coïncidentie-instelling, waarvan bekend is dat deze iets minder nauwkeurig is dan de aflezing volgens de svm- metrie-instelling. In de Watts micro-optic is daarom een zeer gecompliceerde ver deling aangebracht, teneinde toch een symmetrie-instelling te kunnen verwezenlijken (zie fig. 4). In de recente Kern-theodolieten zijn twee concentrische randen aangebracht, waarbij de ene een becijferde verdeling in enkele strepen en de andere een onbecijferde verdeling in dubbele strepen draagt. Een gedeelte van de becijferde verdeling en het diametrale gedeelte van de onbecijferde verdeling worden nu samen afgebeeld in het gezichtsveld van de afleesmicroscoop en de aflezing geschiedt hier dus ook volgens symmetrie-instelling. De belangrijkste betekenis echter van deze zgn. ,,Doppelkreis" de instelling naar symmetrie is eigenlijk een nevenresultaat is dat de constructeur in staat is een bepaalde systematiek in de verdeelstrepen te elimineren. Het procédé is als volgt: een partij becijferde en onbecijferde randen wordt, voor de montage in de theodoliet, onderzocht op randfouten, die in een grafiek worden uitgezet. Men zoekt nu die combinaties uit, welke, wanneer zij bij een bepaalde onderlinge ligging aan elkaar gekit worden, in de gemiddelden van beide diametrale aflezingen de kleinst mogelijke afwijkingen opleveren. Askania heeft het principe van een dubbele verdeling op een iets andere wijze gerealiseerd dan de firma Kern en de tweede verdeling aangebracht op de onderkant van de glazen dekring. Na het aan elkaar kitten van gunstige combinaties krijgt men als het ware een rand, waarvan de middens van de strepen een betere verdeling vormen dan de oorspronkelijke verdeling, terwijl de ontstane variatie in de streepbreedte de coïncidentie van twee diametrale strepen nauwelijks bemoeilijkt. De verdeling op de dekring wordt „Kompensationskreis" genoemd. 132 STREEPUITVOERING GECOMBINEERDE BEELDEN VAN DIAMETRALE PUNTEN GEZICHTSVELD Fig- 4

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 14