van de verschillende hulpmiddelen die voor een simpele detail meting nodig zijn. Na deze beschrijving volgt een bespreking van de wijze waarop deze hulpmiddelen dienen te worden gebruikt. De manieren waarop punten kunnen worden verzekerd worden opgesomd, terwijl tevens wordt aangegeven hoe zo'n verzekering in de praktijk in zijn werk gaat. Enkele meetmethoden worden besproken. Het boekje, dat sober van uitvoering is, kan diegene van dienst zijn, die van zijn meetarbeiders practici wenst te maken. H. L. v. G. S. Wright Perrott. Surveying for young engineers, tweede druk. 19 x 12 cm, 246 biz. Chapman Hall Ltd., London, 1961. Prijs 16 s. Wanneer we het boekje „Surveying for young engineers" door bladeren, wordt het al spoedig duidelijk dat we geen woordenboek nodig hebben om te ontdekken, dat het Engelse „engineer" in het Nederlands meer vertalingen moet kennen dan: „ingenieur". Voor wie dit boekje dan wel geschreven is, als het niet bedoeld is voor aankomende ingenieurs met landmeetkundige interesse, is echter niet zo gemakkelijk te zeggen. Hier te lande althans zal het aantal belangstellenden gering zijn. Wie zal nl. beroepshalve nog instructie behoeven bijv. met betrekking tot meetkettingen, hoek- spiegels, achtkanten of landmeterskruizen en het herstellen van kruisdraden met behulp van spinrag afkomstig van de kleine gele tuinspin? Vermoedelijk niemand anders dan een hopman van de padvinderij ten behoeve van een juiste beoefening van het spel van verkennen! En hiermee wil dan beslist niets denigrerends gezegd zijn met betrekking tot dit verkennen. Integendeel, de hierbij tot ontplooiing komende pioniersgeest dient men slechts aan te moedi gen. Het is echter minder doelmatig, dat men heden ten dage in de landmeetkunde nog op deze wijze pioniert en verkent! De schrijver acht deze tweede druk verantwoord als een praktijk boekje voor jonge onervaren beoefenaars van het landmeten. Terreinsomstandigheden en moeilijkheden worden soms in detail beschreven. De inschakeling van bepaalde instrumenten wordt op zichzelf logisch afgeleid van de uit te voeren werkzaamheden. Besproken worden het waterpassen, het hoekmeten en het werken met het planchet. Overigens ligt de bron van alle wijsheid in het formeren van driehoeken, die door ombogen worden geconstrueerd; de hoogste voldoening vindt men bij een sluitende kaartering! Deze tweede druk is t.o.v. de eerste uitgebreid met een hoofdstuk over coördinatenhiertoe wordt de betekenis van de goniometrische functies uitgelegd. De coördinaten zijn dan van belang voor de grootteberekening van een figuur gevormd door een gesloten veel hoek. Deze veelhoek wordt in een voorbeeld beschreven met argu menten tot in hele graden en met sluitfouten in en y-richting 138

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 20