RECHT EN ADMINISTRATIE J. M. H. HEINES, De Instructie Kadaster 1957 Terugblik Nescire quae ante nos fuerint id. est semper puerim esse. In 1832 viel de geboorte van ons kadaster; bij de wet van 2 januari van dat jaar, Stb. 1, werd het ingevoerd (behalve in Limburg). Het was een goed voldragen spruit, met veel Frans bloed in de aderen. In datzelfde jaar verschenen ook, op 23 oktober, de Verordeningen tot instandhouding van het Nederlandsche Kadaster, van Staats raad Gericke. Deze Verordeningen waren de voorlopers van de I.K.'s. De eerste I.K. was die van 1869; zij werd herdrukt in 1871, en was in hoofdzaak gericht op het personeel. Daarna is verschenen de I.K. van 1877; deze was meer gericht op de uitvoering van de dienst. Toen volgde die van 1900. Een bewerking en verbetering hiervan was die van 1918. Als gevolg van de veranderingen in de maatschappij moeten er steeds wijzigingen en aanvullingen worden aangebracht in de voor schriften voor een dienst. In het Tijdschrift van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde gingen in 1928 reeds stemmen op, die zinspeelden op een nieuwe I.K. Nadien zijn er zoveel wijzigingen in de I.K. van 1918 aangebracht, dat in de jaren na de tweede wereldoorlog slechts zeer weinig ambtenaren over een volledig bijgewerkt exemplaar beschikten. En het aantal bepalingen aan gaande het kadaster verspreid in circulaires en aanschrijvingen was intussen legio geworden. Eindelijk is bij de ministeriële beschikking van 4 januari 1957, nr. 189, de tekst van de nieuwe I.K. vastgesteld en op 1 augustus 1957 is deze in werking getreden. Wat was de oorzaak ervan, dat het zoveel jaren heeft moeten duren eer een nieuwe I.K. tot stand kwam, terwijl al zo lang de ouderdomsgebreken van de bestaande waren gebleken? Als ant woord op deze vraag zij gewezen op het volgende: i°. Er is een stroming geweest, in de jaren 1930 tot 1940, die tot doel had de I.K. te vervangen door twee instructies: de Instruc tie Landmeetkundige Dienst (I.L.D.) en de Instructie Hypotheken, Kadaster en Scheepsbewijzen (I.H.K.S.). Daarmee werd beoogd een strenge scheiding tussen techniek en administratie. Van de I.L.D. is een ontwerp gemaakt, naderhand een tweede ontwerp, maar ook deze verbeterde versie is niet ingevoerd, mede omdat intussen het inzicht had veld gewonnen dat die voorgenomen scheiding tussen techniek en administratie te ver zou gaan. Voor een complete I.H.K.S. is, afgezien van enkele aantekeningen betreffende een schema, nooit iets op papier gezet. Wel is de In- oud-ingenieur-verificateur van het kadaster, Maastricht:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 22