structie Scheepsboekhouding (I.S.) afzonderlijk verschenen en wel in 1950. 2°. Het moest na de oorlog wel geruime tijd duren eer de nieuwe I.K. tot stand kon komen, want er waren toen veel nieuwigheden in het dienstvak aanhangig, of ook wel ingevoerd maar nog niet geheel „ausprobiert"zo kan worden gewezen op de reproduktie- techniek, waarbij astralon en film werden beproefd, en op nieuwe werkmethoden bij de ruilverkaveling, waaronder fotogrammetrie men denke ook aan de invoering van de boekhouding op de apparte menten, en de invoering van het dossiersysteem bij de belasting dienst (waarmee de kaarten Kad. nr. 93 en de formulieren Kad. nr. 93a verband houden)verder aan de werkverdeling tussen hoger, middelbaar en lager personeel. Dat alles, als zijnde niet geheel rijp, remde het tot stand komen van de nieuwe I.K., die toch liefst zoveel mogelijk definitieve voorschriften moest bevatten. Ook is nog aan de orde geweest de vraag of de boekhouding op de hypotheken al of niet in de nieuwe I.K. moest worden opgeno men. Hierbij werd betoogd, o.m. onder verwijzing naar het Zwitserse grondboek, dat „hypotheek", zijnde een zakelijk recht en wel een beperking van de eigendom, d.i. beperking van het volledige be schikkingsrecht op de grond, eigenlijk hoort onder het begrip „kadaster". Op een Zwitsers grondboekblad staan namelijk vermeld in de bovenste helft: het perceelnummer met verwijzing naar het kadastrale plan waarop dit te vinden is, de grootte en de soort van eigendom; in de onderste helft: de naam van de eigenaar met aankomsttitel, de erfdienstbaarheden, en de naam van de hypo thecaire schuldeiser met het geldsbedrag, de rente en de verwijzing naar het nummer van de akte van inschrijving. Maar al is de boek houding op de hypotheken een integrerend deel van het Zwitserse kadaster, en al staat in art. 1, letter b, van de nieuwe I.K. dat tot de taak van het kadaster behoort het verschaffen van gegevens betreffende de rechten op de grond, toch is de boekhouding op de hypotheken buiten de nieuwe I.K. gelaten (zie art. 6, tweede lid), omdat deze boekhouding berust op voorschriften welke een ander karakter hebben dan die waarop de kadastrale boekhouding berust. In Nederland bestaan aan de ene zijde de openbare registers, waar voor bepalingen van het B.W. gelden, en aan de andere zijde de kadastrale registers, waarvoor de Minister van Financiën voor schriften geeft. Al wordt wel eens gesproken van kadastraal-hypothecaire boek houding, als van een eenheid, dan dient toch in het oog te worden gehouden dat deze uitdrukking niet geheel juist is; immers al zijn er verbindingen tussen de twee delen die deze uitdrukking bevat, en al zijn er hulpmiddelen die tot doel hebben gegevens betreffende beide delen over en weer te vinden (men denke aan de algemene naamwijzer, serie Hyp. nr. 5, in hoofdzaak Verwijzende naar de kadastrale legger), dan betekent dat nog niet noodzakelijke samen- I4i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 23